Bu haber :14/10/2020 14:55 Tarihinde Eklendi 2068 Kez Okundu

Çiğiltepe'nin adı Safranbolu'da yaşatılacak

Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşlarında önemli görevler üstlenen İstiklal Madalyası sahibi Miralay Reşat Çiğiltepe'nin adı, Safranbolu ilçesinde bir caddeye verildi. 

 

Safranbolu Belediye Meclisi, son toplantısında, Yazıköy mevkisinde açılan yeni caddeye, ''Miralay Reşat Çiğiltepe Caddesi” ismini  verdi. 

Büyük Taarruz'dan akıllarda kalan en önemli olaylardan biri, 57'nci Tümen Komutanı Albay Reşat Bey'in, 27 Ağustos'ta Çiğiltepe'nin alınmasının yarım saat gecikmesi üzerine, görevini yerine getirememenin üzüntüsü ile kendisini vurarak intihar etmesiydi. Kurtuluş mücadelesinin kahramanlarından biri olan Reşat Çiğiltepe’nin mezarı Afyonkarahisarın’ın Sinanpaşa ilçesinde bulunan şehitlikte bulunmaktadır. 

Belediye Başkanı Elif Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Mücadele kahramanlarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

İlçede ülke için şehit olmuş, canını vermiş değerlerin isimlerinin yaşatıldığına dikkati çeken Köse, "Tarihimize destanlar yazdıran, etnik kimliklerimizle özgürce bu ülkede yaşamamızı sağlayan kahramanlarımızı asla unutmamalı, saygı ve rahmetle anarak minnet borcumuzu bir nebze ödemeliyiz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi de saygıyla anıyorum.'' diye konuştu.