09-03-2015 11:33 DÜNYA

Uluslararası İlişkilerde Finans Savaşları

Karabük Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Kulübü tarafından düzenlenen “Uluslararası İlişkilerde Finans Savaşları” konulu konferans, Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınar Özen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkilerde Finans Savaşları

KBÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Aşkın ile akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Aşkın, “Hepinize hoş geldiniz, konferansı düzenleyen uluslararası ilişikler kulübüne ve katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Globalleşen dünyada hiçbir şey geçmişte olduğu gibi değildir. Finans ilişkileri bakımından da bu durum böyledir. Bu bakımdan gelişmeleri alanında yetkili Çınar Bey’den dinleyeceğiz. Yoğun iş akışı içerisinde bize zaman ayırıp gelmesi, bizim için ayrı bir güzellik, kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Özgeçmişinin okunmasının ardından konuşmalarına başlayan Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınar Özen, “Karabük Üniversitesi’ne ikinci gelişim gerçekten her yer çok farklı, ayrı bir güzellikte. Kampüsün bu hale gelmesinde emeği geçen ve sizleri yetiştirmek için canla başla çalışan tüm yönetime teşekkür ediyorum. Uluslararası ilişkiler de 2. Dünya Savaşından sonra kapitalist devletler savaşa girmediler. Pazar artık ihtiyaçtan çok kişilerin arzu ve isteklerini tatmin edecek birer makinaya dönüşmüştür. Pazarın var edilmesi insanın kontrol edilmesi içindir. Pazar üzerinde en önemli şey insanın kontrol edile bilmesidir. Pazar siyasetin dışında olamaz. Devlet öncelikle pazarı kontrol etmek zorundadır. Kariyerinizde finans konusu ile ilgilenin ve finans konusunu mutlaka ele alın” diyerek Bretton Woods Uluslararası para idare sistemi, IMF ve çeşitli ülkelerin para politikası hakkında bilgiler verdi.

Katılımcıların merak ettikleri soruların cevaplandırması ile program sona erdi.


Bu haber 1429 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım