08-01-2019 Ali Efe

Atatürkçülük kelimesi yurdumuzda o kadar çok konuşuluyor ki, algılanmasında hata yapar duruma geldik. Herkes heryerde ve her zaman bu kelimeyi sarf ediyor. Ne için lazım olup olmadığı bilinçsizce ifade eediliyor. Yeri gelsin gelmesin, konuşan insan karşısındakine bir şey anlatmak için değil, kendisinin ne olup olmadığını belli etmek için konuşuyor. Böyle gidersek Atatürk’ü mefkureleştiremeyiz. Oysa Atattürk bizim bir mefkuredir.

Dersanede, bir resmi büroda ve her evde bir Atatürk fotoğrafı bulunması konusuna hiç değinmeden ve fakat, rozet olarak yakamızda ve kravatlarımızda son zamanlar  kolumuzda dövme olarak gördüklerimizle yani göstermelik zannını uyandıran yerlerde gerek kalmamıştır. Bunun yerine her sabah fox tv.nin sabah haberlerinde İsmail Küçükkaya’nın Atatürk adını anarak, bunu çocuklarımıza öğretelim sözler çok etkili ve gerçekci olscağı anlaşılıyor.

Bir geçeği yaşıyoruz o da şudur : Atatürkümüzün adını ne kadar anarsak analım, bundan bıkmıyoruz ve usanmıyoruz. Her ebeveyn Yılmaz Özdil’in çocuklar için meeydana getirdiği komple bir dergi bolğunu satın almalı. Bu çocuğu yetişen her evde bulunmalı ve bu suretle çocuğa Atabtürk’ü öğretmek daha rasyonel olacaktır.

Artık Atatürk demek savaş demek ve bizi düşmanlardan kurtardı şeklinde kalıplaşmış bir bilgiyi, bilinçsiz şekilde ifade etmek yerine ( Ne dir ve Cumhuriyeti kurmuştur. Bu gün bunun sonucu olarak bu güzel vatanda yaşıyoruz ,yaşadığımız demokrasiyi kayıp etmeyelim ) sözünün cevabını çocuklarımıza iyice öğretmeliyiz.


Bu yazı 3677 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.