29-05-2018 Ali Efe

14 Mayıs 1919 günü gelmişlerdi içleri Yunan askeri dolu İngiliz savaş gemileri İzmir limanına. İki gün İzmir valisi kambur İzzet ile İzmir Kumandanı Nadir Paşa ile görüşmeler yaparak, İzmir’i işgal edeceğiz, eğer karşı koymağa kalkarsanız yakarız, yıkarız diye tehditler savurmuşlardı. Diğwe yandan da İzmir’in içinde çıkarmaları nerelere yapacaklarının keşfini yapmışlardı. Bu durumu vali askeri kumandan İstanbul’ bildirdiler, İstanbul’dan gelen cevap ; Sakın karşı koymayın dediler ve ve askeri indirdiler.

Sokaklarda insanlara zito venizolos dedirtmeye çalıştılar ( yaşa venizolos ) söylemeyenleri öldürüp denize attılar. Halk kendiliğinden mitingler yapmak istedi hep ölümlerle karşılaştılar Yerli rumlar bayram yaptılar, Türkler sokağa çıkamaz oldular. İstadikleri evlere ve otellere girdiler talan ve yağmalar yaptılar.

BU TARİHTE OSMANLI TOKATI YOKMUYDU. OSMANLI TOKATI BU TARİHTEN SONRA MI İCAT OLDU.

Bu Osmanlı tokatının anlamı nedir, gerekli-gereksiz yerlerde kullanılmaktadır.

Tokat, insan elinin avucu açık olduğu halde bir vuruştur. Osmanlı olmayan uluslar bu tokatı bilemezle mi ? Bilgimizi biraz yoklarsak, ecdadımız bize üç kıtada kilometrelerce toprak ve Akdenizdeki adaların tamamını bırakıp gitmişler. Bunlar elimnizden çıkarken padişahların hepsi de saraylarda zevk ve safa içinde yaşıyordu. Onlara o meşhur OSMANLI TOKATI NI NİÇİN ATMAMIŞLAR.


Bu yazı 8966 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.