13-12-2018 Ali Efe
Ali Efe

Ali Efe

ADINI SÖYLEMEKTEN USANMADIĞIMIZ ATATÜRK

Adını söylemekten hiç usanmadığımız Mustafa Kemal Atatürk, bu gün bir başka gerçeğin içinde anlatılacaktır.

600 yıllık Osmanlı Devleti denildiği zaman, Avrupa’nın yeniliklerine uyamadığı için, artık sonunun geldiğinde İttihat ve Terakki partisinin Enver ve Cemal ve Talat paşaları, bardağı taşıran damlaları olmuşlardı. Saray ve padişah bir kukla gibi idi. Bu paşalar Osmanlıyı idare ediyorlardı. Sonuçta edemedikleri için yurtlarını terk ederek yurt dışına kaçmışlardı.  Bunlar ikinci dünya savaşına girmeye ve Almanlarla ittifak yapmaya karar vermişlerdi.

500 kişilik Aklman askeri heyetinin başında Liman Von Sanders bulunuyordu.

Osmanlı devletini bitirmek için Çanakkale boğazına hücum eden anlaşık devletler, 18 Mart 1915 te çok zararlı bir yenilge ile deniz savaşından vaz geçtiler. Ancak, denizden giremeyince karadan girmek için büyük derecede Limni adasında hazırlık yaptılar. 25 Nisan  1915 başlayıp   9 Ocak 1916 da sona edern ve 8,5 aylık kara savaşlarının ordu kumandanı  Alman Liman Von Sanders olmakla birlikte bu orduyuı teşkil eden askeri birliklerin içinde, 19 uncı fırka ( tümen ) kumandanı Mustafa Kemal bulunuyordu.

Ülkemizdeki ve yurt dışındaki tarih yazarlarının bilge ve belgelerinde Limni adasında hazırlık yapan anlaşık devletlerin ilk çıkarma yaptıkları Gelibolu  topraklarında 19 uncu fırka kumandanı Mustafa Kemal’in ytaptığı karşı koyma ile yaptığı geri püskürtme bu savaşın kıurılma noktalarından birisin teşkil etmiştir.

Fırka kumadnaı iken ordu kumandanı Liman Von Sanders tarafından Anafartalar grup kumandanlığına çağrılarak koloordulara emir kumanda eden Mustafa Kemal, anlaşık devletlerin kara savaşlarını da bırakarak topraklarımızıu terk etmesini sağlamıştır. Bu ikinci kırılma noktası ile savaş kazanılmıştır.

Bu savaşta, Mustafa Kemal, Alman Liman Von Sanders’in emir kumandalarını hiç beğenmediği için aralarında devamlı anlaşmazlıklar doğmuştur.Çanakkle savaşları sona erince Mustafa Kemal’i önce Edirne’e ve oradan da doğu illerine göndermişlerdir. Liman Von Sanders’i ise, Arap topraklarında yapılan savaşlara göndermişlerdir. Mustafa Kemal Muş, Bitlis ve Oralarda işgale uğrayan yterleri Ruslarran geriye almştır. Liman Von Sanders ise Arap toıpraklarında asker sayıları azalan birkaç ordudan meydana gelen yılddırım orduları kumandanı olmuştur. Bu esnada 30 Ekim 1918 de Mondros ateşkesi kabul edldiği için savaşlara ara verlmişti. Almanyaya dönmek üzere Liman Von Sanders’i İstanbul’a çağırdılar. Bu görevini burada da anlaşamadığı Mustafa Kedmal’ devretmişti.

Hem Gelibolu’da ve hem de Arap topraklarında Mustafa Kemal ile anlaşmazlıklara düşen Alman Kumadan Liman Von Sanders’in ayrılrken tarihe kaydolan sözleri şunlardır :

Mustafa Kemal Paşanın gerek Trablusgarpte olsun, ister Çanakkale savaşlarında olsun hiç kaybetmeden kazandığı savaşlar, O’nun liyakat ve cesaretini ortaya koymuştur. Kendisi güvendiğin ve başarılı bir kumandandır. Yıldırım orduları grup kumandanlığını böyle bir askere devren teslim ettiğim için bahtiyarım.


Bu yazı 3946 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.