17-12-2018 Ali Efe

Dünya tarihinde Atatürk’üzün kazandığı terfiler gibi, bir başka terfi kazanan kumandana tesadüf etkmek imkansızdır. Askerliğini onbaşı olarak yapıp  iktidara geldiği zaman başkumandan olan Hitler gibi, teğmen iken ihtilal ile başa geçip kendisini en büyük kumandan yapan Kaddafi gibi, Saray damadı olduğu için birden bire general olup tüm ordunun idaresini ele alan Enver paşa  gibi, seçimle başa geçip kendisini kral edenler gibi değil, şimdi Atamızaın derecelerine bakalım ;

            1881 yılında dünyaya geliyor.1987 yılında ilkokula giriyor. Buradan 6 yıl sonra mezun olup, 1893 yılınsa askeri orta okula giriyor. Buradan mezun olup, 5 yıl sonra askeri liseye giriyor. Burayı 1896 yılında bitirip üç yıl sonra, 1899 yılında  İstanbul’da bulunan kara harp okuluna giriyor. Buyaı da üç yılda birip teğmen rutbesiyle  yine İstanbul’da bulunan kurman okuluna giriyor. 1905 yılında ise KURMAY YÜZBAŞI olarak mezun oluyor ve Şam’da bulunan süvari birliğine atanıyor. İki yıl sonra kıdemli yüzbaşı oluyor.

            1911 yılında binbaşılığa terfi ediyor.  Bunu müteakip üç yıl sonra da 1914 yılında da yarbaylığa ( kaymakamlık )  terfi ediyor. Bundan sonra birinci dünya savaşı içindeki Çanakkale kara savaşlartında bulunuyor ve savaş içinde bir sene sonra 1 haziran 1915

yılında albaylığa ( miralay ) tei ediyor. Bu arada bir çok madalyalar da alıyor. Çanakkale savaşlarının kazanılmasında en büyük görevleri yaptığından Edirne’de bulunan 16 ıncı kolorduya kolordu kumandanı olarak atanıyor. Bu atanma da bir tefidir. 15 gün gibi kısa bir zamanda  kolordusu ile birlikte doğu illerine atanmıştır. Ve çok kısa azamanda 1 Nbisan 1916 yılında OSMANLI PAŞALIĞINA atanmıştır.

            Buralarda kazandığı savaşlarla Arap topraklarında çeşitli ORDU KUMANDANLIklarına ile YILDIRIM ORDULARI kumandanlığına dahi yapmıştır.

            8 Temmuz 1918 yılında Erzurum’da askerlik görevinden ayrıldı. 1922 yılına kadar iki buçuk yıl Anadolu kurtuluş savaşlarını idar e etti.

            19 Eylül 1922 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi kendisine MAREŞALLIK verdi.


Bu yazı 3870 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.