22-01-2019 Ali Efe
Ali Efe

Ali Efe

ATATÜRK’ÜN DİĞER BİLGİLRİ

Atatürk’ün adını anmaktan hiç bıkmadığımız gibi, O nun hakkında okudukça yeni bilgiler öğrenmekteyiz. İşte bu yeni ve hatta tamamlayıcı yeni bilgilerden bazıları :

 

            1925 yılında şapka devrimi ile ilgili : O tarihte yturdumuzda 13 nilyon insan bulunuyordu. Bu 13 milyondan dasece bir kişi ATATÜRK bunu nasıl başaracaktı. Çünkü takın çevresindeki insanlara ve bu 13 milyona bir anda “ başındank fesi çıkar – başındaki sarığı çıkar “ demek kolay bir iş değildir. Bunun ekonomik yönü, din inancı ve yılların gereği bulunmaktadır.  Bunun için YÜCE ATATÜRK önce İstanbul-Beyoğlunda birkaç kişiyi şapka ya da serpuşla bir süre gezdirip tepkiyi öğrenmek istemiştir. ( Ankarada hiç şapkacı yoktu )

 

            Ordumuzun deniz askeri sayısı çok olmadığı için bunu deniz askerlerinin de giynesini uygun bulmuştur. Bundan sonra ordumuzun tamamına giydirmek istemiştir. Bunun için meseleye G.K.B.Fevzi Çakmak’tan başlayarak O na şapka giydirmiştir. Tüm yaşamında hiç içki ve sigara içmemiş, namazını hiç bırakmamış bu zatın tepkisi öğrenmek istemiştir.

 

            Bütün bunlardan ters tepki almaayınca, bu zamana kadar hiç gidemediği il olan  Kastamonu’yu seçmiştir. 1925 yılında Kastamonu’ya giderek ŞAPKA devrimini orada başlatmıştır. Kastamonu’dan Ankara’ya dödüğü zaman Ankara’da bukunan zevat ile Ankara’lıların şapka giydiklerini görmüştür. Şapka giymek istemeyenler M.Akif gibi yurt dışına çıkmışlardır.

 

            1928 yılında da HARF devrimi başlatmıştır.  Buna dair tamamlayıcı bilgiler :

Harf devrimini yapmaya karar veren ATATÜRK çevresinden hep ters fikirler almıştır. Öğrenilmesi uzun zaman istermiş, dinimize uymazmış, tüm yurtta şaşkınlı doğururmuş gibi. Fakat O bunu kafasına koymuş o engin dehasıyla bunu hal etmeye başlamıştır.

Önce HARF DEVRİMİ MARŞI besletmiştir. Ankara-Kızılaydaki kızılay binasının o zamanki bahçesinde her akşam üzre bando gösterisi yapan bandoya, bestelettiği harf devrimi marşını epeyi bir zama  çaldırmıştır. Bu marşı insanların kulağına sokmuştur. İstanbul-urnunda buna devam etmiştir.

 

 

            Bundan sonra harf devriminin uygulamasına geçmiştir. Umulduğundan daha az bir zamanda sokaktaki herkes ve evlkerdeki ev hanımları okuma-yazmayı öğrenmişlerdir.  Bilhassa orduda yeni harfklerinb öğrenilmesine daha kolay ve daha lısa zamanda kavuşulmuştur. Bunlar ATA mızın dehalarıdır.

 

           

 


Bu yazı 3339 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.