16-05-2018 Ali Efe

Bir tarih var 14 Mayıs 1919 .

            Bir Tarih var 14 mayıs 2018.

 

Bu tarihler nelerdir ?  Bu tarihlerin birincisi, İzmir limanına gelen İngiliz ve Fransız deniz kuvvetlerine ait savaş gemileri !. Bu gemilerin içinde Yunan askerleri görülmektedir. 14 Mayıs ve 15 Mayıs günlerinde Yunan subaylarının İzmir’e çıkıp, cadde, sokak ve meydanlarda keşif yapmışlardır. Bunların karaya ayak basıp İzmir’i işgal edecekleri biliniyordu. İzmir valisi ile İzmir’de bulunan kolordu kumandanı, İstanbul’a durumu bildirmişler ve ne yapmamaları gerektiğini sormuşlardır.

 

İstanbul’dan gelen emir şudur ; Sakın ha karşı koymayın, onları kızdırmayın,  (eğer hiçbir şey yapmazsanız, en az zarar görmüş olursunuz. ) Tamam hiç karşı koymamak seçilmiştir. Fakat bu iki günde İzmir’de bulunan yerli Rumlar azmışlar, sokaklara taşmışlar, her tarafı Yunan bayrakları ile donatmışlardır.

 

Üçüncü gün olan 16 mayıs 1919  da Yunan askerleri karaya ayak basmışlar, İzmir’in en kalabalık Kordon boyunda önüne gelenlere  ( zito venizolos ) diye bağırtmak istemişlerdir. Bağırmayanları ölü ya da yaralı denize atmışlardır. Hasan Tahsin adında bir gazeteci Yunan bölüğünün önünde Yunan bayrağını taşıyan askeri belinden çıkardığı tabancası ile vurarak öldürmüştür. Ayni gün ve devam eden günlerde bu vahşeti sürdürmüşlerdir.

 

16 Mayıs 1919 tarihinden, Yunanların denize döküldüğü 9 Eylül 1922 tarihine kadar, İzmir işgal altında kalmıştır. 10 Eylül 1922 tarihinde İzmir’e gelen Türk Başkumandanı Mustafa Kemal Paşa için, Türk askeri bandosu YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA

ADIN YAZILACAK MÜCEVHER TAŞA

Marşını çalmıştır.

 

14 Mayıs 2018 tarihinde ise, İzmir’de bulunan ATATÜRK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ okulun kapanıp tatile girmesi dolayısıyla okul bahçesinde kendiliklerinden bu marşı söylemişlerdir. Okul müdürü denilen ZART bunu beğenmemiştir. Susturmak istemiştir. Bu kez öğrenciler daha yüksek bir sesle BİZ MUSTAFA KEMALİN ASKERLERİYİZ diye bağırmaya başlamışladır.

 

Bu okul müdürü,

 1919 da Yunan askerlerine karşı koymayın, bu takdirde en az zarar görürüsünüz diyenlerle GENETİK bir bağı var olsa gerek diye düşünmekteyim Acaba okurlarım ne düşünürler !....


Bu yazı 9129 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.