06-02-2019 Ali Efe

Osmanlı İmparatorluğu Tanzimat fermanı ile atılım yapmış ise de, geriye kalmışlıktan kurtulamamıştır. Osmanlılardan daha iyi bir durumda olmayan Avrupa devletleri, 1789 da yapılan Fransız devriminden yararlanarak dinde ferorm yapmış, insanları ve devletleri, dinlerini gereksiz yere kuvvet haline getiren papazlardan  kurtarmıştır. Bilgi, sanat ve manifaktür iş yaşamlarını rönösansla teknolojiye çevirmişlerdir..

            Osmanlılar, aramızda okyanuslar ve ummanlar olmadığı halde ve üstelik dirsek dirseğe olduğumuz halde, Avrupanın bu uyanışından haberdar olamamışlardır. Matbaa makinası icat edilip Avrupada kitaplar basarak halkı uyandırırken bizim yurdumuzda el yazısı devam ediyordu. Elbette hakiki dinciler olamaz, fakat dincilik yaparak toplumun uyanmasını istemeyenler kendi hükümlerinin devamını düşünenler, matbaa makinasının yudumuza getirlmesni 285 yıl geciktirmişlerdir. Bunu gegtiren yine bir mülüman olmayıp gayri müslümdir.

            Ertuğrul gemimiz Japonya’ya iadei ziyarete gitti de geriye dönemedi, oralarda parçalandı. Halbu ki, Avrupa gemileri oralarda buharlı  gemilerle ticaret yapıyorlardı. Elbette, böyle bir devletin artık yaşama şansı kalmamıştı. İngilizler Güney Asya müslümanları ile Avustralya’dan getirdikleri askerlere, burada bir devlet var insan yiyorlar, dünyayı bundan kurtaracağız diye Mısır’a topladıkları askerlerle, 18 Maart 1915 te Çanakkale boğazından girip mağlup edemedikleri Osmanlıları, 25 Nisan 1915 te başlayıp 10 Ocak 1916 da 8,5 ay süreli savaştan da tekrar mağlup olarak dönmüşlerdir.

            Ancak, tam modern bir devlet durumuda değil de bir  ümmet durumunda olduklarında yönetimleri kolay değildi. Osmanlılar 7 cephede savaş veriyorlardı. Bu 7 cephenin hepsinde de İngiliz askerleri vardı, Suriye, Irak, Filistin ve Arap totraklarında bizim savaşımız, araplarla değil hep İngilizlerle idi. Mondros ateşkesi ile ilk defa ve Sevr antlaşması ile de son defa her yer elimizden gittikte sonra, Osmanlı’nın son jakoben yöneticileri Enver-Cemal ve Talat Paşalar yurt dışına kaçtılar. Osmanlı’nın başında hem padişah, hem halife olup başkumandan da olan Vahdettin de kaçtı.

            Bu her şeyin sonu imiş gibi bir zamanda YARADAN Mustafa Kemal adında bir kulunu 11 yıldır savaşan, nüfusunun yarısını şehit vveren bu ulusa halk edip ihsan etti. Mustafa Kemal Yaradanına sığındı ve bu bitmiş ulusu, yaptığı savaşlar ve siyasetiyle kurtardı. Hem bizim karşımızda savaşanlar ve hem de dünya, Mustafa Kemal’i takdir etti. Enbüyük düşmanımızın SAVAŞ BAKANI ÇORÇİL MUSTAFA KEMAL BİZİ MAĞLUP ETTİ DEDİ. Mustafa Kemal 7 düveli, yendikten sonra, bir devlet kurdu.

            Mustafa Kemal kurduğu devletin başına getirldi ve bir insanın adı bir devlete verilemez dedi. Bu topraklarda Türkler savaştı ve devleti Türkler kurdu öyle ise devletin adı TÜRKİYE olacaktır dedi. 15 yıl yaşadı. Bu süre i.inde YURTTA SULH CİHANDA SULH dedi.  Devrimler yaparak yirminci yılda yaşayan insanları medeni yaptı. En iyi idare olan Cumhuriyeti kurdu. İnsanların hür ve eşit yaşamanın en iyi şekli olan demoktasiyi getirdi. Laikliği getirerek YÜCE DİNİMİZİ CAHİLLERDEN kurtardı. BİZE BAYRAĞI VE SINIRLARI OLAN CENNET GİBİ BİR VATAN BIRAKTI:

            Nüfusumuz 82 milyon olmuş. Bu 82 milyon insan Mustafa Kemal’ i böyle bilmelidir.


Bu yazı 1705 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.