31-05-2018 Ali Efe

Lord Kınros bir İngilizdir. Babası 1920 ve 1924 yılları arasında İstanbul’da İngiliz Elçiliği ve Yüksek Komiserlik görevlerinde bulunmuştur. Kendisi yazar ve gazeteci olarak yetişmiştir. 1947 yılında Türkiye’ye gelerek Atatürk hakkında bir litap yazma hazırlığı için, çalışmalar yapmış ve ancak çalışmalarını 5 yılda bitirmiştir. Yazdığı kitabın orijinali 600 sayfadır. Bu kitabı, Tercüman gazetesinde tefrika yapmıştır. Bu tefrika iki yıl sürmüştür.

            Benim elimdeki kitap 2005 yılı ve 16 ıncı baskısıdır. Bu kitap Atatürk’ün kişiliğiyle Kurtuluş savaşımızı anlatmaktadır. Çok güzel, akıcı bir Türkçe kullanılmıştır.

            Küçük bir peysajı alıntı yaparak bir İngiliz’in Atatürk hakkında bigi, kanaat ve yüceltmeleri, okuyucularıma sunmak istiyorum. Bu küçük alıntı ile de, Atamız hakkında bizim insanımızın bilgi, kanaat ve birikimleri ile Türk olmayan ve tarih boyu dost olamadığımız bir ingiliz’in karşılaştırmasını yapmış olacağım.

            Atatürk, gerçekten de Türklerin babasıydı. Bugün haritada, Osmanlı İmparatorluğunun darmadağın kalıntılarından kurtulmuş, yoğun bir bütün olarak görünen Türkiye’yi, o zaman yaratmıştı. O olmasaydı Türkiye ancak bu parçacıklardan biri kalacak, başka ülkelerin imparatorlukları arasınna sıkışmış, belki de bir uydu durumuna düşüp yutulmuş olacaktı. Atatürk Türkleri bir millet haline getirmiş, yurt sevgilerini canlandırmış, onlarda kendilerine karşı bir saygı uyandırmıştı. Türkiye’ye sürekli bir siyasi sistem sağlamıştı. Şimdi, ülkesinin isanlarından yurdunun çağdaş uygarlık dünyasındaki yerini bulması için, ölü geçmişini silkinip atmış, kişiliği ve eğitimi ile Avrupa milletleriyle boy ölçme yeteneğini kazanmış yeni bir türk tipi yetiştirmektedi

            Anlayanlar çok iyi anlamışlardır. Anlamayanlar zaten anlayamazlar ve anlayamadılar.


Bu yazı 6093 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.