18-12-2017 Ali Efe

Mehmet Akif Ersoy dendiği zaman, bunun İstiklal Marşımızın yazarı olduğunu bilmeyen yoktur. Bu şiire öyle bir ruh katmıştır ki, bir ulusu ayağa kaldırmıştır ve kaldırmaya devam etmektedir. Çanakkale zaferi için yazdığı Çanakkale Destanı da yüksek bir ruh ve edebiyat değeri taşımıştır. Aslında Akif’in edebiyat değeri SAFAHAT’tadır. Safahatı yüce KUR’ANIMIZLA hem edebiyatı meczederek meydana getirmiştir..

Mehmet Akif ile ilgili lehte ve aleyhte o kadar çok söylem mevcuttur ki, bu kadar yıl bitip tükenmemiştir. Bu konuda bilenlerle bilmeyenleri bir tutmamak lazımdır. Eğer araştırılır ise, bu söylemlerin doğrularını ve gerçeklerinin bulmak ve bilmek mümkün olmaktadır.

Biz, bu bilinenler karşısında Akif’in ne özgeçmişini ve ne de leyhteki ve aleyhteki söylemlerden bahis etmeyeceğiz. Bunun yerine doğru olanları yazacağız. Ancak, Kur’anı Kerimin Türkçeleştirilmesi konularında konuşulanların, yurdumuzda doğruyu bilenin hiç olmadığını söylemek en doğru söz olur. Kur’an çalışmalarını bana teslim etti diyen birisi, bu kadar zaman zarfında ortaya çıkaramamıştır. Oysa bunu kendinsin imha edildiği en doğrudur.

Mehmet Akif, yüksek okul okumuştur. Bu okul da BAYTARLIK okuludur. Çok öncelerden şiir yazarak denemeleri çok olmuştur. Yaşadığı devir din ağırlıklı devir olduğu için, fıtri olarak din eğilimi de şiir yazma gibi benliğinde bulunduğundan, bu hususlarda ileri derecelere ulaşmıştır. Sonuç olarak yurdumuzda layık olduğu iyi bir yere sahip olmuştur.

Mehmet Akif’in, 1925 yılında, Abbas Halim Paşa tarafından, Mısır’a davet edildiği, kendi ifadesidir. İki çocuğun u İstanbul’da bırakmıştır ve eşi ile iki çocuğunu alarak Mısır’a gitmiştir. Orada bir üniversitede Türkçe dersleri vererek geçimin sağlamıştır. Ancak o yıllardaki dünya ekonomi buhranı, AKİF’İ etkilemiştir. Rahat olmamıştır. 1936 yılında İstanbul’a dönmüştür. Ve ayni yıl içinde de vefat etmiştir. Edirnekapı mezarlığındadır.

Akif Türkiye’ye döndüğünde kendisine soranlara :MISIRDA ON YIL KALDIM. FAKAT BİR SAAT DAHA KALSAYDIM ARTIK ÇILDIRIRDIM, HALİSANE FİKRİM ŞU DUR Kİ, İNSANLIKTA TÜRKİYEDE, MİLLİYETÇİLİKTE TÜRKİYE DE, MÜSLÜMANLIKTA TÜRRKİYEDE, HÜRRİYETÇİLİKTE TÜRKİYEDE. ALLAH BENİM ÖMRÜMDEN ALIP MUSTAFA KEMALE VERSİN.. sözlerini söylemiştir.


Bu yazı 4682 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım