24-04-2018 Ali Efe

Dünya yüzünde insan kurban edilmeyip bunun yerine uygun bir hayvanın kurban bir edilmesinden bir bayram doğmuştur. Her yıl kutlanan bu bayrama kurban bayramı demişler. Her yıl 30 gün oruç tutulduktan sonra bunun sonunda yemek içmek serbestliğinde de bir bayram doğmuş, bunun adına ramazan bayramı demişler.

 

            Mustafa Kemal, Osmanlı devletinin sonu geldiği zaman. Türk toplumu artık bir kişi  tarafından değil de kendi seçtiği meclis tarafından idare edilsin diye HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ ULUSUNDUR demiş ve bunun için Ankara’da bir meclis açıp İstanbul’u devreden çıkarmıştır. Bir yıl sonra kutlama yapılırken bu bayramın adı ÇOCUK bayramı olsun demiş. Bundan sonra idare babadan oğla geçerek değil, kendisin seçtikleri tarafından olması gerektiğini DAHA ÇUCUK İKEN ÖĞRENSİN DİYE çocuklara vermiştir.

 

            Türk kurtuluş savaşı, Atatürk’ün 19 Mayısta Samsun’a çıkmasıyla başlamıştır. Ertesi yıl bunu kutlarken, meydanlar da sportif hareketler yapan gençlere bırakarak. Bu bayramın adına, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI denmiştir.

           

            İşgale uğrayan düşman kuvvetlerini 14 gün sonra ordumuz tarafından ,İzmir’den denize dökmek hareketi 30 ağustosta başlamıştır. Ertesi yıl bu büyük başarı anılırken, bir bayram yapılmıştır. Bu bayramın adının ZAFER BAYRAMI olsun denmiştir.

           

“Cumhuriyet benim en büyük eserimdir diyen Atatürk, ertesi yıl 29 Ekim’de bütün ulusun katılışını görünce bu bayramın adının ( millet ) ULUS BAYRAMI olsun demiştir.

 

Başa dönersek, her yıl 23 Nisan günlerinde ilkokul çocuklarının kent meydanlarında toplanıp yaptıkları bayram çocuk bayramı değildir. Bu bayram cumhuriyetin ve devletin kurulması değerlerini taşımaktadır. İstanbul’a 55 parça savaş gemisi ile girilmiş, ordu terhis edilmiş, silahlar toplanmış, 11 yıldan beri savaş alanlarında bulunanlar köyüne kentine geldiği vakit bitik vatana gelmişlerdir.

 

Bu durumdan kurtulmak için Anadolu birliğini toplayıp Ankara’da meclis açarak geriye kalan yurt idaresini başlatmıştır.  Bu nedenlerle her yıl 23 nisanlarda kutlanan bayramların, adının çocuk bayramı olsa da, yurt idaresinin BABADA OĞULA GEÇEN bir idare olmayıp, HAKİMİYET ULUSUNDUR bayramıdır.

 


Bu yazı 7727 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.