12-02-2018 Ali Efe

Atatürk tarafından, yeni Türkiye devletinin nasıl doğup meydana geldiğini özetleyen kendisinin yazıp 1927 yılında okuduğu büyük nutkunun, herkes tarafından bilinmesi lazımdır. Bu gün üzerinde yaşadığımız bu topraklar, gerek Mondros ve gerekse Sevr antlaşmalarıyla, emperyalist devletler tarafından işgal edilmiş idi. Atalarımız Viyana’dan İran’a ve Kırımdan Arabistan’a kadar bu toprakları fethetmişler ama, yine ayni atalarımızın devamı olan yine bizim atalarımız, bu toprakları, kötü yönetim yüzünden düşmanlarına kaptırmışlar.

 

            1300 yılında, Söğüt’te bir çadırdan ibaret olan topraklarına milyonlarca kilometre kare toprak katmışlardı. 1900 yılında ise, Bu topraktan sadece Ankara, Kayseri, Çorum ve Çankırı şeklinde 240 bin kilometre kare toprak kalmıştı. Bunun dahi garantisi yoktu. Ne zaman ve kimler tarafından işgal edileceği belli değildi. Üzerinde yaşayanların hürriyeti de yoktu: Esasen Avrupa, orta çağdan çıkmış, yelkenli gemilerini buharlı olarak ilerletmişti. Matbaa makinasını icat etmiş, çağ atlamıştı. Fakat bizim atalarımız ise, içinde bulundukları çağdan çıkamamışlardı.

 

            Allahın izini olduğundan şüphe etmediğimiz, Mustafa Kemal adında özelliği olan bir insan, üst paragraflarda bahsedilen durumlardan bizi kurtardı ve 100 yıla yakın bir zamandır BAYRAĞIMIZ DALGALANMAKTA; EZANLARIMIZ OKUNMAKTAdır.O halde bu Mustafa Kemal’i iyi bilmek gerekir. İşte bunu iyi bilmek için, nutkun iyi okunması gerekiyor.

 

            Bilenlere hatırlatır ve bilmeyenlere salık veririz.


Bu yazı 7332 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.