13-04-2018 Ali Efe

TURGUT ÖZAKMAN

 

DİRİLİŞ ADLI KİTABINDA DİYOR Kİ :

 

            Osmanlı İmparatorluğunun 35 inci padişahı Mehmet Reşat 1918 de öldü, bunun yerine Vahdettin ( VI. Mehmet ) 36 ıncı padişah oldu. Ablasının kocası Damat Ferit’i sadrazam yaptı ve kendi eliyle yazdığı bir mektubu, İstanbul işgal kumandanı olan İngiliz kumandana yazarak, 15 yıl süreyle İngilizlerin, Osmanlı İmparatorluğunu korumasını istemiştir.

            Ayni zamanda İngilizlerden ateşkes ( mütareke ) istemiştir. Birinci dünya savaşında üs olarak tuttukları Limni adasında bulunan Agememnon savaş gemisinin güvertesinde, Osmanlı heyeti, daha önceden hazırlanmış olan 25 maddelik ateş belgesini imzalamışlardır. Heyet İstanbul’a gelince artık savaş yok, askerler terhis olacaklar diye şenlik ve bayramlar yaptılar. Suriye’de. yıldırım orduları kumandanı Mustafa Kemal Paşayı, ateşkes yapıldı artık İstanbul’a dön diye çağırdılar.

            Oysa, bunun adı her ne kadar ateşkes ise de, tamamı 25 madde olan bu belgenin 7. inci maddesi BAĞLAŞIK DEVLETLER GEREKTİĞİ ZAMAN TÜRK TOPRAKLARINDA İSREDİKLER YERİ İŞGAL EDERLER yazılı idi. Ve hemen Ermeniler doğu kuzeyden, Fransızlar Adana taraflarını, İngilizler Urfa taraflarını ,İtalyanlar Antalya taraflarını ve Pontus’lar Karadeniz kıyılarını işgal ettiler.

            13 Kasım 1918 tarihinde İstanbul’a gelen Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 tarihine kadar İstanbul’da VATANI KURTARMAK İÇİN, gerekli çalışma ve hazırlıklarını yaparak 19 Mayıs 1919 da Samsun’a ayak basmakla, Türk kurtuluş savaşını başlatmıştır. Dünya tarihinde eşi olmayan YOKTAN VAR ETMEK’le 23 Nısan 1920 tarihinde Ankara’da bir meclis açmış ve memleket idaresini ele alarak İstanbul’u devreden çıkarmıştır.

            İnsanüstü bir çaba ile, savaşlar kazanıp düşmanları Anadolu topraklarından temizlemiş ve LOZAN antlaşması ile sınırları belli, bayrağı ve adı olan 780 bin km. lik topraklar üzerinde 13 milyonluk yeni bir TÜRK devleti kurmuştur. Devrimler yaparak yine insanüstü bir çaba ile, ümmet topluluğunu ulus topluluğuna çevirmiştir.

            CUMHURİYET – Laiklik- Kadın hakları ve modern bir ulus meydana getirmiştir. Yaptığı bütün vatan ve ulusun hayırınadır. Bugün bunları bilmeyenler ile bilipde yok sayanlar seslerini yükseltmeye çalışıyorlar. Atatürk devrimlerinin bitiği yere TÜRK ULUSU BİTER.

            Sayın okurlarım, Atatürk devrimlerinin bittiği yerde Türk ulusu bitecekse, o takdirde Atatürk devrimlerine dört elle sarılmalıyız.


Bu yazı 7554 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.