27-02-2018 Ali Efe

Refik Halit Karay edebiyat literatürümüzde romanları ve sinemada oynanan  eserleri ile, üstün bir yer almıştır.  Özellikle ANAHTAR ve İKİBİN YILIN SEVGİLİSİ adlı romanları, gişe rekorları kırmıştır. Hal böyle iken Refik Halit Karay’dan biraz bahsetmek gerekecektir.

 

            Mustafa Kemal Paşa, Erzurum ve Sivas kongrelerini yaparken, Refik Halit Karay, Osmanlı hükümeti tarafından posta ve telgraf genel müdürlüğü görevine atanmıştır. Mustafa Kemal Paşa, ordu ve kolordu kumandanlıkları olsun, veya valiliklerle olsun, emir ve genelgelerini hep telgrafla gönderirken,  hükümet yanlısı Refik Halit Karay’da, genelgeler yayınlayarak, Mustafa kemal Paşanın telgrafla haberleşmelerine yasak getirmiştir.

 

            Atatürk, milli mücadeleyi nasıl kazandınız sorusuna telgraf telleri ile cevabını vermiştir. İşte Refik Halit Karay bu mücadeleyi çok zorlaştırmıştı. Bu nedenle milli mücadele kazanıldıktan sonra, yurt dışına çıkarılan  150 liklerin içinde Refik Halit Karay da vardı. Yalnız bu listenin çıkmasından önce 9 Ekim 1922  de Refik Halit Karay Suriye’nin bir şehrine gidip yerleşmişti. Orada milli mücadelenin lehinde yazılar yazmaya başladı.

 

            Refik Halit Karay, milli mücadele lehinde bu yazıları yazmaya devam ederken, DELİ adlı bir kitap da yazmıştı. Atatürk bu kitabı okudu. Çok beğendi. Refik Halit Karay’ı af etti. Böylece Refik Halit Karay, 16 yıllık bir sürgün hayatından sonra Türkiye’ye döndü.

 

            10 Kasım 1940 yılında Atatürk’ün ölümünün üçüncü yılında Refik Halit Karay’ın şöyle bir yazısını görüyoruz :

 

            Yalnız sayısı bile korkunç olan uzun yıllardan sonra yurda dönüşte ben, yeni Türkiye’yi, gelip palazlanmış bir delikanlı halinde buldum ve bağrıma bastım, işte bu gidişle dönüş arasındaki mutlu farkı Atatürk’e borçluyum. Ne yazık ki, ben Atatürk’ü görmeyen tanımayan bir adamım. Yani O’nunla yüz yüze gelmemiş, meclisinde bulunmamış nadir talihsiz yazarlardan birisiyim. Atatürk’ün kudretini görmeyen ve nüfuzunu tanımayan bir adam oldum ben.

 

            Refik Halit Karay, Atatürk’ü, Cumhuriyeti ve yeni Türkiye devletini öven çok kitap ve yazılarına devam etmiş, dolayısıyla, fikir ve yaptıklarından çok pişman olmuştur.


Bu yazı 7669 defa okunmuştur.Ali Efe Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.