22-03-2017 Cemal Tatlıdil

Safranbolu için çok sık söylediğim bu sözdür, çünkü tarihi doğal her şeyi ile gözde şehirlerimizden biridir Safranbolu. Tabi bu kadar özeliği olan şehrimizin sorunları da çok olacaktır sorunları halletmekte bu şehrin sahiplerinin görevidir. Geçenlerde çok iyi görüştüğüm Safranbolu sevdalısı bir ağabeyimizin Safranbolu ile ilgili tespitlerini duyunca hayret etmedim diyemem bilinen, ama çözümleri üretememek biraz aymazlık ve vurdumduymazlık olduğunu söylemek bana zor geliyor. Sorunların önemine binaen sağlığımızı ilgilendiren en önemlisi içtiğimiz suyun kaliteden yoksun olması kireç oranının yüksek olması arıtmanın tam kapasite ile çalışmadığı için bu sorunlar yaşanıyor sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ettiğidir. Safranbolu'da ve Karabük'te hastanelere böbrek, idrar yolları rahatsızlığı sebebiyle başvuruların sayısını bilmediğim için bir sayı veremiyorum ama bir bu gibi rahatsızlıkta ciddi bir artış olduğu ortadadır. Diğer bir konu ise Emekliler gerek Karabük'te hastanelerde ya da diğer işler için gitmek için otobüs ve minibüsleri tercih ediyorlar. Ulaşım ücretlerinin yüksek olması emeklileri oldukça zorluyor, şahsen ilgili mercie sorunu ulaştırdım ama netice alamadım. Büyük şehirlerde otobüs, tramvay diğer ulaşım araçlarının 60 -65 yaştaki yolculara ya bilet ücretsiz ya da yüzde elli tenzilatlı oluyor, bayramlarda ise ulaşım araçların herkese ücretsiz olarak bu sosyal hizmeti sunabiliyorlar. Bedava gibi bir teklif söz konusu değil ama yarı ücret uygulaması yapılırsa halkımızın memnuniyetine vesile olur genelde emeklilerin bu yönde talepleri var. 
    Diğer bir konu ise Safranbolu gibi bir tarihi şehre girişlerin şehrimizi tanıtacak şekilde yapılacak olursa görsellikte harika olur. Bu güzergâhlar Balıklar kayası - Kirkille kavşağı - Kastamonu yolu diyorum.  Gidiş ve gelişin çok sıkışık olduğu İtfaiye önünden Kirkille istikametin Çift yönlü olması, devlet hastanesi altından dere tarla istikametinde çift yönlü olması şehir trafiğini rahatlatacaktır. Bu talepler gayet mantıklıdır zira bu şehirde bizler yaşıyoruz. Böyle bir güzel beldede yaşamak gerçekten çok güzeldir sorunlarına eğilmek, sorunları çözmek yaşanır bir hale getirmek hepimizin görevidir halk talep eder ilgili makamlar programa alır öncelikli işler biran önce sıraya konulur. 
    Perşembe pazarının üstünün örtülmesi çok geciken bir hizmettir bu güzel hizmette emeği geçenlere müteşekkiriz ben yazılarımda bu konuya değinmiştim belediyenin halkına bu hizmeti sunmakla pazarcı esnafı ve halkı büyük bir eziyetten kurtarmıştır yazın sıcağı kışın yağmur ve kardan çok sıkıntılar çektik. Belediyenin diğer bir önemli hizmeti ise ücretsiz olarak pazara gelenler için otobüs tahsis etmesidir. Sözüme başlarken dediğim Hizmette sınır yoktur yerine oturmuştur. Safranbolu için yapılan hiçbir hizmet unutulmaz Bazen zülfü yâre dokunursak hinlikten değil hizmettendir. Yaşanabilir bir Safranbolu için el ele diyorum.  Hürmetler bizden efendim. 


Bu yazı 2628 defa okunmuştur.Cemal Tatlıdil Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım