09-01-2015 Kızıltan ULUKAVAK

SHOW TV’de 07 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 12.00-13.00 arasında. “Nursel’in Mutfağı” adlı programda, Safranbolu yemekleri hazırlandı ve tanıtıldı. Bu yemekler; "Kara Lahana Kaburga Dolması", "Sarmısak Çorbası", “Beyaz Baklava", "Otlu Gözleme" ve  "Lahana Ekmeği" adlarını taşıyordu. Safranbolu mutfağına ait denilen bu yemeklerin bırakınız yapılmasını, Safranbolulular arasında adlarını dahi duyan bilen yoktur. 
Bu yemekler,  büyük olasılıkla Doğu Karadeniz yöresine ait olabilir. Safranbolu'ya özgü olmayan yemekleri, Safranbolu yemeği olarak tanıtmanın iki önemli sakıncası olduğu göz ardı edilmemelidir. Birincisi gösterilen ve herhalde leziz olduğunu düşündüğüm yemekler, hangi yöreye ait ise, o yöreye ve yöre halkına saygısızlık yapılmış oluyor. İkincisi Safranbolu'nun kendine özgü yemekleri yokmuş da, başka yörelerin yemeklerine sahip çıkılıyor gibi, yersiz ve haksız bir izlenim doğmasına yol açılıyor. 
Safranbolu'nun, "bütün et", "koruklu bamya", "pirohi", "bükme", "cevizli yayım" gibi, kendine özgü çok sayıdaki yemeklerinin hiç birinden söz edilmeyerek, genç bir hanım tarafından, Safranboluluların hiç bilmediği yemekleri, Safranbolu yemeği diye tanıtmak, Safranbolu’nun marka isminden yararlanmanın ve televizyona çıkmanın bir aracı olarak kullanılmış olabilir mi? 
Bunu bilemem; neyin amaçlandığını kesin olarak söyleyemem. Ancak, İstanbul’da yerleşik olduğu anlaşılan ve annesinden öğrendiği, guya Safranbolu yemeklerinin tarifini yapan  genç hanımın  ailesi, Safranbolu'da oturuyor ve Safranbolu'ya sonradan gelmiş olabilir. Dolayısıyla, adının Fatoş ŞEN olduğu ve üç yıldır programa çıkmak için beklediği söylenen o genç hanım, annesinin yaptığı ve ailesinin memleketine özgü yemekleri, Safranbolu yemeği gibi tanıtmakta sakınca görmeyebilir. Ama söz konusu televizyon kanalında, program yapımcısı Nursel ERGİN, kendisi özel bir araştırma yapmadan, böylesine gerçek dışı anlatımlara ortam hazırlamaması gerekirdi. 
Buna, Safranbolulular gülüp geçmemelidir, tepki göstermelidir. Ben, SHOW TV’ye gönderdiğim bir (e posta) ile gerçekleri anlatmakta yarar gördüm.
Böyle konularda, Safranbolu Belediyesi, Safranbolu Turizm Derneği ile turizm işletmeleri ve Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı da suskun kalmamalı, yemek kültürüne ilişkin Safranbolu’nun somut ya da soyut mirasına sahip çıkılmalı ve başka yörelerin yemeklerinin, Safranbolu’ya mal edilmesine engel olunmalıdır.  Ayrıca, bahse konu programın yapımcısı Nursel ERGİN, Safranbolu’ya davet olunarak, nelerin Safranbolu yemeği olduğu, bir turizm işletmesi tarafından Safranbolu’da gösterilmeli; kamuoyuna sunulmalıdır.


Bu yazı 4616 defa okunmuştur.Kızıltan ULUKAVAK Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım