28-06-2018 Kızıltan ULUKAVAK

24 Haziran Genel Seçimleri sonrasında hemen her çevrede, “İl olduğundan bu yana Karabük’ten ilk kez CHP’li bir Milletvekili’nin seçildiği”nden söz edilmektedir. Bu tespit çok doğru olmakla beraber, bir başka doğruyu da dile getirmek gerekiyor. O da, son yapılan seçim sonucuna göre, Türkiye’de çok partili dönemde, ilk kez hem Safranbolulu ve hem de CHP’li bir Milletvekili olarak, Sayın Dr. Hüseyin Avni AKSOY’un TBMM’nde yer alacak olmasıdır. Tek partili dönemde ise, Safranbolulu Dr. Fatma MEMİK Hanımefendi’nin 1935’te,  ilk 17 kadın milletvekilinden biri olarak, Edirne’den milletvekili seçildiği anımsanmalıdır.

            Hiç kuşkusuz, çok partili dönemde CHP dışındaki partilerden seçilmiş Safranbolulu milletvekillerimiz olmuştur. Sayın Mustafa EREN, Sayın Mehmet CEYLAN, Sayın Mustafa ÜNAL ilk akla gelen hemşehrilerimizdir. Bunlara, Safranbolulu olmamalarına karşın Safranbolu’yla ilişkileri bulunan, Zonguldak Milletvekilleri 1950’li yılların Bakanlarından Demokrat Partili Sayın Sebati ATAMAN ile aynı partiden eski Safranbolu Belediye Başkanlarından Sayın Ali KAYA’yı da dahil edebiliriz.

Ancak, tek partili dönem sonrasında, bugüne kadar Sayın Dr. H.Avni AKSOY’dan önce, CHP’li ve Safranbolulu bir milletvekilimiz olmamıştır. Bu arada, 1970’li yıllarda Zonguldak, 2000’li yılların öncesinde ve sonrasında İzmir Milletvekili olan CHP’li Sayın Kemal ANADOL’un, Safranbolu’ya bağlı bir Bucak merkezi olan Karabük’te, babasının görevi sırasında doğduğu için özgeçmişinde Safranbolu 1941 doğumlu yazsa da, Sayın ANADOL bilinen sözcük anlamında fiilen değil, sadece nüfus kütüğüne göre kayden Safranbolulu görünmektedir.

Bu nedenlerle Sayın Dr. Hüseyin Avni AKSOY, Karabük İli’nin CHP’li ilk milletvekili olmasının yanında, 1945 yılında ülkemizde demokratik rejime geçildikten sonra Safranbolulu ve CHP’li ilk Milletvekili olma sıfatını da kazanmış bulunmaktadır. Kendisinden önce 1977 yılında bu satırların yazarı da dahil, Safranbolulu hemşehrilerimiz kimi seçimlerde CHP’nin milletvekili listelerinde aday olarak yer almışlar; ancak başarılı olamamışlardır. Dr. AKSOY’un başarısında, ittifaklara yer veren yeni seçim sisteminin katkısı bulunmakla birlikte, çocuk doktoru olarak yöremizde kendisine duyulan sevgi ve saygının yanı sıra, özellikle kişisel niteliklerinin de çok büyük payı olduğu yadsınamaz. 

Sayın AKSOY’un mesleğinde gösterdiği başarıyı, toplumda sağladığı saygınlığı, Karabük Milletvekili olarak politika alanında da sürdüreceğinden ve iktidar partisi milletvekili olmadığı için yöresel sorunların çözümünden ziyade; dillendirilmesinde, gündeme taşınmasında ve izlenmesinde önemli hizmetleri üstleneceğinden kuşku duyulmamalıdır.

12 Eylül 1980 sonrası politika sahnesinden çekilmiş yaşlı ve sade bir Safranbolulu olarak, değerli hemşehrimiz Sayın Dr. H.Avni AKSOY’u candan kutluyor; çok partili dönemde, CHP’den Safranbolulu ilk Milletvekili olarak kendisine üstün başarılar diliyorum.

Ayrıca, Safranbolulu ve CHP’li ilk Milletvekilinin seçilmesinde gösterdikleri çabalardan ve seçimde aldıkları, Safranbolu için büyük bir tarihsel önem taşıyan böyle bir sonuçtan dolayı, CHP’nin İl ve İlçe örgütlerine de naçizane takdirlerimi sunuyorum. 


Bu yazı 3300 defa okunmuştur.Kızıltan ULUKAVAK Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım