03-04-2019 Kızıltan ULUKAVAK

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler, Sayın Mimar Elif KÖSE’nin, Safranbolu siyasal tarihine 1977'den 42 yıl sonra seçim kazanan CHP'li ilk Belediye Başkanı olarak adını yazdırmasının yanı sıra, Safranbolu’da yeni bir dönemi de başlatmış oluyor. Merhum Sayın Erdoğan CAYMAZ’ın 1984 yerel seçimlerine, kapatıldığı için CHP’den değil, SHP’den girmesi ve halkoyu ile değil Yüksek Seçim Kurulu kararıyla Başkan olması nedeniyle son seçimin sonucu, Sayın Elif KÖSE’ye, 12 Eylül 1980'den 39 yıl sonra, halkoyuyla Safranbolu Belediye yönetimini, yeniden devralan CHP’li bir Başkan olmak onurunu kazandırmış bulunuyor. Ancak, İYİ Partili hemşehrilerimizin, böyle bir sonuca ulaşılmasındaki katkılarının da, asla göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Safranbolu seçmeni sağduyulu davranmış; görevin, işin ehline verilmesinin gerekeceği bilinciyle oyunu kullanmıştır. Seçmen iradesinin, kullandığı oya bakılmaksızın seçmenlerin tamamının tercihlerinden oluşması nedeniyle, tüm Safranbolulular kutlanmalıdır. Sayın Başkan KÖSE’nin görevini, CHP’nin geçmiş dönemlerdeki uygulamalarında görüldüğü gibi, tüm Safranboluluların Belediye Başkanı olduğu bilinci içinde yapacağı kuşkusuzdur; en kısa zamanda geçmişteki benzerleri gibi, halkla kol kola ve halkla bütünleşerek Safranbolu’nun tüm sorunlarının üstesinden geldiği görülmekle, kendisine oy vermeyenlere de, yine geçmişte olduğu gibi “keşke biz de oyumuzu ondan esirgemeseydik” dedirtecektir.

Seçim konuşmalarında, iktidar partisinden olmayan belediye yönetimlerinin Devlet olanaklarından yoksun bırakılacağı biçiminde gözdağı verilmek istenilmiş olsa da, Belediyelerin, kentlerinin nüfusuyla orantılı olarak İller Bankası aracılığıyla, Devlet bütçesinden pay almaları yasa gereğidir. Kaldı ki, hangi partiden seçilirlerse seçilsinler, tüm İl halkını temsil etmeleri nedeniyle, Karabük’ün Sayın Milletvekillerinin, yönetimleri kendi partilerinden olmayan kentlerden de ilgi ve katkılarını esirgememeleri gerekir. Bunun aksine bir uygulamayı beklemek; hatta bundan söz etmek, herhalde Sayın Milletvekillerine yöneltilmiş çok büyük bir haksızlık olacaktır. 

Safranbolu’yu bundan böyle bir kadın eli, bir mimar eli biçimlendirecektir. Sadece anneleri, kız kardeşleri, kızları, teyze ve halaları gibi yakınlarına değil, tüm kadınlara büyük değer ve önem veren Safranbolulular, kentlerini bir kadının yönetmesiyle gururlanacaklardır. Bir annenin aile sorunlarını üstlenmesi, aile bireylerine kol kanat germesi gibi, Sayın Başkan Elif KÖSE de, Safranbolu’da ayrım yapmadan herkesi ve kentin tüm sorunlarını kucaklayacak, UNESCO’nun “Dünya Miras Listesi”ne aldığı bir kenti, çok deneyimli bir mimar olarak daha da yüceltecek ve daha da ön plana çıkartacaktır.

Tarihsel kentlerin korunması konusunda yoğun bir çaba gösteren çok değerli mimar merhum Oktay EKİNCİ, yazılarında ve söylemlerinde sık sık “Tarihsel kentlerin Belediye Başkanları, mutlaka bir eski tarihsel evde oturmalı, oturanlara ve oturacak olanlara örnek oluşturmalı” derdi. Sayın Elif KÖSE, Akçasu’da dedesinden kalan, restore ettiği eski bir evde oturmakla, ünlü mimarın öngördüğü söz konusu niteliğe de sahip bulunuyor.

Sayın Elif KÖSE’nin bir başka niteliği de, Refik Beyler’in aile büyüğü, 1920 öncesinin Belediye Başkanı merhum Tevfik Bey'den, 1950'li yılların sonu ile 1960'lı yıllar ve 1970'li yılların başında Belediye Başkanı olan rahmetli Ömer AN'dan ve 1974-1980 döneminde Belediye Başkanlığı yapan bu satırların yazarından sonra, Akçasu Mahallesi'nden seçilen 4. Belediye Başkanı olmasıdır. Böylece, Safranbolu'da Akçasu Mahallesi'nin farklı bir özelliği, Sayın KÖSE ile de devam ettirilmiş oluyor.

Seçim çalışmalarında Sayın Elif Köse ile ilişkilendirilerek, “Gülümse Safranbolu” gibi kulağa çok hoş gelen, ilgi çekici bir söylem kullanıldı. Bundan sonra bu söylem, “Başkan oldu Elif KÖSE / Safranbolu, artık hep gülümse” biçimine dönüşmelidir.

Bu dönüşümün Sayın Başkan Elif KÖSE’nin yönetiminde, yapılacak yeni atılımlar, sürdürülecek etkin girişimler ve farklı yaklaşımlarla gerçekleştirileceğinden de, asla hiç kimse  kuşku duymamalıdır.


Bu yazı 1614 defa okunmuştur.Kızıltan ULUKAVAK Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.