13-11-2018 Kızıltan ULUKAVAK

Safranbolu’nun kültürel ve sosyal yaşamına çok önemli  katkılar sağlayan değerli bir öğretmenin, Sayın Cemal ÜNAL’ın, 08.11.2018 günü aramızdan ayrılması büyük bir üzüntü kaynağı oldu. Sayın ÜNAL, sadece Safranbolu eğitim-öğretim topluluğunun yeri doldurulamaz bir mensubu değildi. Sadece öğrencileri tarafından çok sevilen, seçkin ve saygın bir öğretmen değildi. Aynı zamanda Safranbolu’daki tüm toplumsal etkinliklerin de düzenleyicisi ve yönlendiricisi konumundaydı. Gerek Bağlar İlkokulu Müdürlüğü’nden 1977 yılında emekli olmadan önce ve gerekse emekliliği döneminde Safranbolu’da çeşitli konulardaki toplantı, tören ve girişimlerde en önde, çok önemli görevler üstlenmiş bulunuyordu.

            Dönem dönem çeşitli adlar taşıyan öğretmen örgütlenmelerinin başında ve ayrıca Safranbolu Belediye Meclisi üyeliğinde, temsil niteliği, görev bilinci ve sorunların çözümünde gösterdiği yaklaşımlarla herkesin takdir ve saygısını kazanmış bulunuyordu. Özellikle emekli olmadan önce öğretmenler için  “bir lokal binası” yapımında; emekliliği döneminde de Safranbolu’ya bir “Öğretmen Evi” kazandırma yolunda yılmaksızın, usanmaksızın gösterdiği çabalar, unutulmaması ve hep hatırlanması gereken örnek davranışlarındandı.

            Sayın Cemal ÜNAL, ATATÜRK ilke ve devrimlerini özümsemiş ve yaşam alanı kazanması yolunda yoğun uğraş  veren  öğretmenlerin kuşağındandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin  ilk dönemlerinin en değerli eğitim-öğretim kurumlarından biri olan, Kastamonu-Gölköy Köy Enstitüsü mezunuydu. Her yıl 17 Nisan’da kutlanan Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümlerinden birinde yaptığı konuşmada,  “Köy Enstitülerinin tek bir amacı vardı; o da köyü yadırgamayan ve köylünün de kendisini yadırgamadığı nitelikte öğretmenleri bu ülkeye kazandırmaktı” demesi; bir gerçeğin en özlü biçimde anlatımıydı. Köy Enstitülerinin kapatılarak bu amacın terk edilmesinin ve taşımalı öğretim uygulanmasına kadar uzanan bir sürece girilmesinin sonuçları, bir çok sağduyu sahibi gibi Cemal Öğretmenimizi de çok üzerdi. Onun eğitim öğretim konularındaki görüşlerini, açıklamalarını dinlemek, herkes için ufuk açıcı, yol gösterici bir kazanımdı.

            Sayın Cemal ÜNAL, öğretim kurumları ve öğretmen topluluklarıyla birlikte, tüm Safranboluluların gönüllerinde de hep örnek davranışları ve saygın nitelikleriyle yer etmiş olarak kalacak; adı hatıralardan ve hafızalardan silinmeyecektir. Yakınlarının acıları Safranbolularca da sürekli paylaşılacaktır.

            Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.


Bu yazı 1720 defa okunmuştur.Kızıltan ULUKAVAK Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım