Site En Üstü 728x90 - 970x90

Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

05-03-2019 Kızıltan ULUKAVAK

Safranboluluların çok yakından tanıdığı Azizoğlu Ailesi’nden, uzun süredir rahatsız bulunan Sayın Kazım BASMACI, 02 Mart 2019 Cumartesi günü  arkadaşlarının ve sevenlerinin çok büyük bir yoğunlukla katıldığı  cenaze töreninin ardından ebedi istirahatgahına yolcu edilmiş bulunmaktadır.

Merhum Kazım BASMACI, Safranbolu’da 1930’lu yılların ikinci yarısında  ve 1940’lı yıllarda doğanların çok seçkin, çok saygın  bir ağabeyi idi. Daha sonraki kuşakların da çok sevdiği, çok saygı duyduğu bir amca konumundaydı. Safranbolu’da hangi toplum kesiminden olursa olsun herkes tarafından sevilirdi. Herkesin dostuydu; kimseyi kırdığı, incittiği görülmemiş, duyulmamıştı. Örnek bir aile babasıydı. Gerek Safranbolu toplumunda ve gerekse işyerinin bulunduğu Karabük’te dürüstlüğü ve güvenirliği ile tanınmıştı. Hep uysal, hep olumlu ve hoşgörülü tavır ve davranışlar sergilerdi. Çok kibardı. Bir başka anlatımla, Türkçemizde yer alan güzel bir deyimle tanımlamak gerekirse, “İstanbul Beyefendisi” deyiminin Safranbolu’daki örneğiydi.

40-45 yıl önce Safranbolu Belediyesinde, Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili görevinde bulunduğunda,  birlikte çalışma şansına, olanağına ve daha önemlisi onuruna sahip bir kişi sıfatıyla özellikle vurgulamak isterim ki, Sayın Kazım BASMACI, Safranbolu sevgisini her şeyin önünde ve üstünde tutardı. Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş ve özümsemiş bir Cumhuriyet çocuğu olarak yetişmişti. Ta gençliğinden beri ve daha Halkevlerinden itibaren hep Safranbolu’daki toplumsal ve kültürel etkinlerde çok önemli görevler üstlenmişti. Türk Ulusu’na, Devleti’ne ve nihayet Safranbolu’ya, en ufak bir  toz kondurulmaması için çırpınan, değerli bir yurtsever ve Safranboluseverdi.

Rahmetli Kazım BASMACI ağabeyimiz, hiç kuşkusuz Safranboluluların hatıralarından ve hafızalarından asla silinmeyecektir. Kısaca ve özetle açıklamaya çalışılan nitelikleriyle; sürekli  olarak hep sevgi, saygı ve övünçle yadedilecektir. Şair Baki’nin ünlü şiirindeki gibi, Kazım BASMACI adı, Safranbolu kubbesinde “hoş bir seda” olarak hep  “baki” kalacaktır.

O’nun kaybı sadece kızları, saygıdeğer hanımefendiler ve damatları ile BASMACI ailesi bireyleri için değil, tüm Safranbolulular için büyük bir üzüntü kaynağı olmuştur. Safranbolu’da yeri doldurulamaz bir boşluk yaratmıştır. Yakınlarının onulmaz acıları, rahmetliyi tanıyan  ve seven herkes tarafından paylaşılmakta, kendilerine sabır ve metanet dileğinde bulunulmaktadır.

Manevi varlığı ve aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad; mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.


Bu yazı 1787 defa okunmuştur.Kızıltan ULUKAVAK Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.