21-03-2019 Recai DEMİRSÖZ

Bilindiği gibi, 18 Mart denilince ilk akla gelen 'Çanakkale Zeferi' geliyor. Biz yaşayanlar ve henüz savaşı görmeyenler, geçmişte olup bitenleri tarih kitaplarında okuduk ve de bu süre gelen savaşlarda şehit olmuş, annemiz babamız bu olup bitenleri anlatınca, uzun uzun düşündük. Örneğin aneanne tarafında, annemin dedesi ve iki amcam savaş şehidi.

Dün bir bölümünü yaya, daha sonra Kastamonu karayolunda uzunca bir süre bekledikten sonra,  Safranbolu'ya doğru yola çıktığımda, sabahın ilk saatlerinde, Safranbolu Mezarlığının girişindeki 'şehitlik'te tören yapılıyordu. Vaktim olsaydı araçtan inip katılacaktım, ama vaktim yoktu, işimi halledip köyüme dönmem gerekiyordu.

Çanakkale Zaferi kutlamaları, bir yandan siyaselleşirken, diğer yandan Atatürk'ün ismimin hiç geçmemesi ise kanımca acı veren bir olgu. Çünkü İngilizler neden Çanakkale'yi bu kadar zorluyorlardı. Çünkü Rusya'da Bolşevik hareketi başlamıştı. Çar, İngilizlerden yardım istemişti. Eğer İngilizler Çanakkale'yi geçselerdi, belki Bolşevikler amacına ulaşmayacaktı.

Bir yandan 1914'de başlayan Birinci Dünya Savaşı devam ederken, bir yandan çeşitli ülkelerde tüm dengeler hızla değişiyordu. çünkü artık monarşik yapılar yıkılma noktasına gelmişti. Birici Dünya Savaşı, Almanya'ya karış neredeyse tüm Avrupa'nın ortak savaşı olduğu gbi, Osmalı'da bu savaşa dahil olmuştu Almanlarla birlikte, ama sonuç vahimdi, Almanlar büyük bir yenilgi yaşamıştı.

Tüm bu olup bitenleri düşünen Atatürk, daha Çanakkale Savaşı yıllarında ülkemizin geleceğini düşünüyordu. Onun üstün zekası, Çanakkaleyi geçilmez kıldı ve 1917 Ekiminde, Rusya'da Çarlık devrildi. 1918 yılında İngilizler, ellerini kollarını sallayarak Çanakkale'yi geçselerde iş işten çoktan geçmişti. İstanbul'a demirleyen İngiliz savaş gemileri toplarını Dolmabahçe'ye çevirselerde, bunları gören Atatürk 'Geldikleri gibi gidecekler' tümcesini kullanıyordu. Fakat İngilizler sanki öç alıyorlardı. İstanbul Saraçhane'de, uyumakta olan neredeyse 70 ettiği gibi İstanbul sokaklarında terör estiriyordu. Bu olup bitenler, Yakup Kari Karaosamanoğlu'nun 'Sodom ve Gomere' adlı romanında geçmektedir. Kısaca Çanakkale ülkemiz için geleceğe açılan umuttur.


Bu yazı 1547 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.