12-02-2018 Recai DEMİRSÖZ

İçinde bulunduğumuz yüz yıl insanlık adına iç açıcı olmadığı gibi, insanlığın geleceği belirsizliğin korumaktadır. Petrol bölgelerine odaklanmış, emperyalistler, buradaki başıboş insanlardan birer terör örgütü yaratarak, kimi ülkeler üzerinde tehdit unsur oluşturdukları artık bir realite... 1990’larda, Sovyetler Birliğinin çökertilmesi ve beş yıl sonra 15 Temmuz 1995 yılında Yogoslavya'nın dağıtılması ve başta Srebrenista'da Sırplar tarafından Müslümanlar üzerindeki büyük baskılar, Müslümanları katlederek toplu mezarlara gömmek, aslında hem şovenizmi, hem de emperyalizmin gerçek yüzünü göstermiştir.

Bu gün aynı oyun petrol bölgelerinde devam etmektedir. Nerdeyse, tüm kuzey Afrika ülkelerinde insanlar acıyı yaşamışlardır. Diktatörlüklerin yıkıldığından söz edilirken, bu diktatörleri yaratanlar, emperyalizmler değil miydi?

Bir birey olarak radyo ve televizyon haberlerini açamıyorum. Açtığın an acı ve gözyaşı ile karşı karşıya geliyorsun. Anadolu’da bir deyim vardır. 'Ateş düştüğü yeri yakar' diye... Gerçektende o anlar neyi hissettiğimiz önemli... Birde acıyı yazabilmek!

Bir yığın televizyon kanalı var ülkemizde, eğriler doğrular birbirine karışmış vaziyette, bunlardan bir çoğu vur patlasın çal oynasın, programları yaparken, bir elin parmağı kadar olmayanlarda, bir kaç kişi günü yorumluyor. Şöyle olmalı böyle olmalı diye... İşte yaşam ve hayat değimiz şey öyle bir şey değil. Yanılmıyorsam, şu anda Amerikan Dolarının üzerinde resmi bulunan, Benjamin Franklin'e ait bir söz; 'Bana uygar bir ülke gösterin, aynı zamanda barbar olmasın.' Ne yakı ki uygarlık, gün geçtikçe var olmaktan, yok olmaya doğru bir yol almaktadır. Emperyalizm ki insanlar üzerinde acı reçeteler hazırlamakla meşgul... Acıyı Yazmak zor...


Bu yazı 1931 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım