Site En Üstü 728x90 - 970x90

Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

02-11-2018 Recai DEMİRSÖZ

Bir ay öncesi, Üçbölük (Ilbarıt) Köyü... Kültür ve Sanat Merkezinde, tesadüfen buluşan, Karabük Üniversitesi Arkoloji Bölümü Öğretim görevlileri ile Ankara Üniversitesi Jeoloji bölümü öğretim görevlileri arasında şöyle konuşmalar geçmişti. Pafloganyalılar neden Soğanlıçay bölgesini seçmişlerdi? Neden Safranbolu'da Kaya Mezarları yok? Ankara Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim görevlilerinin verdiği yanıt; Sağanlıçayı bölgesindeki taşlar, kireç taşı olduğundan ileriye dönük kalacılıkları da baz alınarak, Kaya Mezarlarına daha uygun ve işlenmesi de, Safranbolu ve civarındaki taşlardan daha kolay bu yüzden bu bölge tercih edilmiştir.

Alman prafesör R.Leonard 1912 yıllarında, Soğanlıçay bölgesindeki Paflagonya Kaya Mezarları hakkında uzun araştırmalar yapmış, hatta Almanyada bir dergide, Ovacık, Bürçükören Köyü, Karakoyunlu Mah.de bulunan, Gerdek Boğazı, Kaya Mezarı hakkında geniş bilgi vererek bir makale yayınlamıştır.

Karabük Üniversitesi Arkoloji Bölümü Öğretim Görevlileri, geçenlerde yanıma geldiklerinde şunu anlatmışlarıdı. Alman prafesörün makalesini türkçeleştirdik ve sizin köy Ilbarıt'a geldiğinde, kadınların dahi içine kapalı olmadıkları ve bilgi verdiklerinden söz ediyor. Bende 1897 yılında buraya, Bulgaristan, Filibe doğumlu bir öğretmenin geldiğini ve kız çocuklarını da  okuttuğunu, kadınların o yüzden kapalı olmadığını vurgulamıştım.

Uzun uğraşlar sonucu, Kastamonu Müze Müdürü, Arkelog Ahmet Gökoğlu, 1952 yılında Paflagonya uygarlığı adı altında bir kitap yayınlasada, ne yazık ki bu uygarlık kendi yazgısı ile başbaşadır. Soğanlıçay bölgesindeki köylere uzuklığı yakınlığı fark etmeksizin, bu uygarlık son yıllarda tahribat edilmekle kalmıyor ve bu uygarlığın çevresinde doğayada zarar verilmekte. Her ne kadar batının ülkemiz üzerindeki tarihi dokuyu müzelerine taşıması iç açıcı görünmesede, İngiltere'den Halikarnas Balıkçısına gelen mektupta olduğu gibi; sayın Balıkçı o eserler evet size ait, ama sizler koruyamıyorsunuz, en azından bizim ve bizim gibi ülkelerde koruma altındalar. Geçenlerde hemen Ilbarıt Köyünün yakındaki bir Kaya Mezarının etrafı parçalanarak hiçte hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkmış. Bir süre önce Koruma Kurulu tarafında kordinatları çekildiğinde, Kaya Mezarının içene zara verselerde, etrafı sapasağlamdı. Kısaca Paflagonya Uygarlığı, yazgısı ile başbaşa bir tarihe halen ışık tutmaktadır.


Bu yazı 4125 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.