16-05-2018 Recai DEMİRSÖZ

Akşam saatlerinde, tüm televizyon kanalları hemen hemen aynı haberleri veriyordu. İsrail Kudüs'te katliam yapmış, 52 insan hayatını kayıp etmiş, 2000’e yakın insan yaralı. Haberler bittiğinde ise hemen hemen tüm kanalları birileri çağrıldı, aynı eskiden olduğu gibi durum değerlendirmeleri yapıyordu. Şu gerçek unutulmamalıdır, acıyı çeken bilir, yorumlayan değil! Hoca Nasrettin, damadan düşüp inim inim inlerken, komşuları hocaya en çok neresinin ağrıdığını sorduğunda, hocanın yanıtı nettir; İçinizde, damdan düşen var mı?

İsrail devleti, Ortadoğu'ya, İkinci Dünya Savaşının armağanıdır. İkinci Dünya Savaşı, petrol için yapıldığından, burada pastayı büyük bir gücün alması gerekiyordu ve 1947 yılında, Ortadoğu'nun sigortası olarak burada İsrail devleti kuruldu; daha doğrusu kurduruldu. Çünkü Amerika'da sermayenin gücü Yahudilerin elindeydi ve yine yeryüzüne, Yahudi gücü hakim olmalıydı.

Her şeyden önce ülke olarak, küçük görünen fakat büyük güce sahip İsrail'le bir yığın anlaşmalarımız var. Üç gün yas ilan etmemiz şunun bunun bir işe yarayacağını sanmak havanda su dövmeye benziyor. Kaldı ki İsrail'de dizginler bırakılsa, çevresindeki tüm ülkeleri anında işgal eder ve bu güce de sahip. Örneğin 1967 yılında, eğer dizginler bırakılmış olsaydı, Mısır'ın orta yerine kadar girmişti. Doğal olarak ne oluyorsa, artık küçücük toprağı kalmış, Filistin'e oluyor ve Filistin, 71 yıldır bedel ödemekte ve dünya ülkeleri sadece bunu kınamakla ve seyretmekle meşgul. Önümüzdeki yılların neler getirebileceği şimdiden belli, yine kan, yine gözyaşı...

1980 yılında ilan edilen, 'Küreselleşme' işte öyle bir şey, paranın gücü hızla artmış ve haksız kazanç elde edenler anında milyonları aşmış ve paranın gücü önüne ne kattıysa, silip süpürüyor. Kısaca, küreselleşme adında üzerinde yaşadığımız gezegen yok oluyor, doğası ve her şeyi ile bir ilke... Bunun yanında insanlardaki bencilleşme artık tavan yapmış konumda... Kan ve gözyaşı ise hızla yoluna devam ediyor!


Bu yazı 6941 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım