08-10-2018 Recai DEMİRSÖZ

Ne yazık ki artık ülkemizde, edebiyat, kültür kavramları, büyük çoğunluk tarafından fazlada ilgi görmüyor. İçine düştüğüm büyük yalnızlığın içinde, halen kendi kendimi ararken, bir yandanda kendi karanlığımı aydınlatmaya çalışıyorum. Sokrates 'Bildiğim bir şey varsa, o'da bir şey bilmediğimdir' derken, insan olabilmenin erdemini de vurgulamış oluyor aynı zamanda... Akıp giden zaman benim için körü körüne bir zaman gibi görünmektedir. Kaldı ki yaşadığım yerde, elende bir poşet ilaçla dolaşanların halen yeme içme üzerine kurguladıkları yaşamları, gülermisin ağlarmısın gibi...

Bazen yapayalnızlığını uzaklardan gelenler doldururken, bazende uzunca bir zamana yayılan yalnızlığında, tek dostun uzaklardan gelen kitap ve dergiler ortak oluyor yaşantına. Örneğin nerdeyse, 1930 lardan günümüze halen ayakta kalabilen, 'Varlık Dergisini' Muğla'da piskiyatris olarak çalışan bir doktorun göndermesi ve arkadaşları arasında bir doktorun benim uzun yıllardır arkadaşım olması, asılnda üzerinde yaşadığımız gezegende insanların birbirlerine acı çektirmelerinin kötülüğünden daha yakın olması ve insan olabilmenin erdemleri.

Dün akşam haber bültenlerini açtığım da zaten daha öncesi, çoktan sosyal medyaya düşmüş şehitlerimiz ve sonu gelmeyen kirli savaşlar, savaşları dahada derinleştiren silah tüccarları... Köhne bir eve asılmış allı bayrağımız ve bayrağın anlattıkları... Aslında insanoğlu üzerinde yaşadığımız gezegende bu günü değil, aynı zamanda geleceğide yok etmektedir. Her gün ekonomi konuşmaktan başka çaremiz kalmadı. Bir yandan hayata tutunmak, diğer yandan bir yığın hastalıkların kapımızı çalması tesadüf değil... İnsan piskolojisi, uzunca bir süreden sonra bir yığın hastalıklara davetiye çıkırabiliyor. 

Dahası geçmişte aynı çatı altında görev yapmış bir partinin, aynı görüşte olmalarına rağmen yeni kurulmuş bir partiye, sataşmaları iç açıcı görünmemektedir. Gözdağı verilerek, reel insan yaratabilmek çok zor olduğu gibi, geleceğide köreltmektedir. Diyecek bir şey bulmak zor. Ve bir birey olarak kendi karanlığımda yaşıyorum.


Bu yazı 3338 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım