Site En Üstü 728x90 - 970x90

Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

05-03-2019 Recai DEMİRSÖZ

Şöyleki, 'Etrafındaki insanlar mutsuzken, senin mutlu olman hiçbir şey ifade etmez' Oysa siyaset denilen oluşumda, bunların tam tersi uygulanıyor. İnsanlar mutsuz olmuş kimin umurunda! 20 ve 21 yüzyıl insanlık adına körelen bir yüz yıl... Tabi ki bunun yanında şiddetin ve korkunun yaşandığı bir yüz yıl... Her ne kadar tarih bunu böyle yazacak desek de, gerek tarih ve gerekse insanlığı anlatan sanatsal olgular, yok edilmiş konumda... Varsa yoksa paranın gücü ve bu gücün yaptığı tahribatlar  tek göze çarpan şey!

Artık günümüzde bilgili olsun, bilgisiz olsun hemen hemen her insan görselliği yaşamakta... Eğer internetiniz varsa, birde evinizin bir köşesinde televizyonunuz, yeryüzü yanı başında demektir. Geriye tüm bu gördüklerini algılamak kalıyor. Örneğin yaşadığım köyde, bir yığın televizyon kanalı olduğu ve hiçbirinde doğru dürüs programlar olmadığı için, yüksek meblağlarla program yapan Esra Erol izleyicisi oldum, denilebilir. Aslında bu Esra Erol programında, toplumsal çöküşün izleri var... Bir zamanların ünlü öykücüsü ve romancısı, Orhan Kemal'de olduğu gibi... Düşünün ki insanları ve Anadolu halkını yutmuş, bir İstanbul'da bir günün bitiminde neler oluyor? Bu sorular, Esra Erol programlarında oldukça var. İnsanların Tersyüz Zaman'da düştükleri haller ve bu hallerden doğan yozlaşmanın getirdiği yıkımlar ve darmandağın olmuş aileler, dahası üst üste kambur olmuş acılar.

İşte gelişmemiş ülkelerin tüm bunlar alın yazısı değil, tam tersi siyaset denilen argümana malzeme olmuş konular. Çözüm ise kayıp olmuş birini bulup getirmek dahi büyük bir zafer ve o kayıp olan kişi niçin kendini kayıp ediyor veya yaşama küsmüş insanlar neden intihar gibi geri dönüş olmayan yolları tercih ediyor. oysa ülkediki tüm aydınlar, sosyologlar ve antropologlar neden suskun, kısaca bilim denilen şey neyin nesi?

6 ay öncesi stard verilen yerel seçimlere, hızla akan zamanda sadece bir ay gibi zaman kaldı, yazımı yazdığım an itibarı ile... Öyleki ekonomik alanda oldukça zor günler geçiren ülkemizde, seçimler bir kurtuluşmuş gibi algılanıyor. Kimse bilmiyor ki seçimlerde harcanan onca para yükünün altında yine bizler olacağız. Emekli maaşları ile zoraki geçinen veya işsiz güçsüz insanlar. Kısaca etkilenen yine bizler olacağız. Ne seçtiğimiz belediye başkanı ne de bir başkasına hayatımızda hiç rastlamayacağız. sadece bir kör umutla destek vereceğiz, kim kime dum duma dünyasında. Oysa Tersyüz Zaman sadece bizi eritecek bir şekilde... O kadar.


Bu yazı 3932 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.