Site En Üstü 728x90 - 970x90

Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

09-01-2019 Recai DEMİRSÖZ

Denizli bana oldukça uzak bir il... Gerçi zoraki yaşantımda hemen hemen her şey bana çok uzak, ama yaşam denilen şeye bir şekilde tutunmaya çalışıyorsun. Dün karlı yol yürüşüşümü yaparken, iki ayağım kayarak düştüm, sabaha kadar her yanım ağrıdı. Yolda yürürken, peşimse gelen yol makinesi, köyün girişinde yolu kayganlaştırmış, ne olduysa o anda oldu iki ayağım kayarak sert zemine çakıldım. Her neyse ucuz atlattım.

'Delikçınar Dergisi' zoraki, Denizli'de yayın yapıyor. İçeriğinde hiç reklam olmayan okuyucu imkanlarıyla ayakta durmaya çalışan bir dergi. Denizli'de aynı zamanda şair olan fiziki olarak birbirimizi tanımasak da, dost olduğum Nusrel Ertekin, göndermiş dergileri. Önce ekim ayında postaya vermiş, elime geçmeyince, tekrar aynı dergileri postaya vermiş, ülkemizde posta hizmeti iyi çalıştığı için, iki ay gibi bir zamanda elime geçti dergiler.

İçerik olarak Denizli'yi işleyen Delikçınar dergisi, aynı zamanda ülkemize geçmişte damgasına vurmuş şairlere de yer vermekte. Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Telli gibi... Bilindiği gibi Denizli ilinin geçmişe dair büyük bir kültür birikimi olduğunu unutmamak gerikiyor. Örneğin Güzel Sanatlar Akademisinde, (Mimar Sinan Üniversitesinde) hocalık yapmış, İbrahim Çallı, yine Denizli Folklorunun ünlü temsilcileri, Özay Gönlüm, Talip Özkan ve Talip Özkan'ın Fransada bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştığı yıllarda, bir öğrnecisi tarafından önce belgeseli çekilen ve Fransa'ya festivallere davet edilen, şimdi hayatta olmasada, UNESCO tarafından yaşayan hazine olarak kabul edilen, Hayri Dev...

Ne yazık ki günümüzde dergi ve gazeteciliğin, durumu iyi olmadığı bir realite, ama her şeye rağmen, halen direnen dergi ve gazetelerin olması, güzel diyimiyoruz. Çünkü ülkemiz insanı artık eskisi gibi okumadığı gibi, gazetelere ve dergilerede sahip çıkamıyor. Kısaca vurdulu kırdılı görsel medya ile yetinen toplumumuz, gün geçtikçe de bilgi birikiminden uzaklaşıyor.


Bu yazı 4569 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.