12-09-2018 Recai DEMİRSÖZ

'Yarın ne olacağını bilemeyiz. Onun için birçok insan için yarın diye bir şey olmaya bilir' İnsan yaşama felsefi baktıkça ve yaşamını felsefe üzerine kurguladıkça, bir zamanlar felsefecilerin kullandığı sözcükler, kaldığı yerden yoluna devam edebiliyor. Düşünecek olursak, insan ömrü çekilen veya çektirilen acıları baz alırsak, hiçte uzun değil. Dolayısıyla biz kültür insanları veya sanata gönül vermiş insanlar, geçmişte olduğu gibi, bu günde kendi yalnızlığımızda yaşarken, bir yandan bolca kendimizi sorgularken, hızla ayaklarımızın altında akıp giden zaman ve zamanın insanlar tarafından acımasızlığı dönüşmesi, dün olduğu gibi, bu günde hiçte iç açıcı görünmüyor. Öyle ki 'Eğer bir ülke de kültür ve sanatçı çekiyorsa, doğrusu çektiriliyorsa, o ülkenin bu günü ve yarını karanlıktır.' Artık günümüzde salt aydınlanmadan ve insanlığın refah içinde yaşayacağı bir gelecekten söz etmek çok zor. Nedeni, gezegende insanlık her geçen gün büyük acılara ve acılardan doğan sonuçlara katlanmak zorunda.

Bir şeyin altını çizmekte yarar var, artık sözde küreselleşen bir yer yüzün de, evrensel ve çağdaş değerlerden söz etmek çıplak gözle görünmüyor. Hemen hemen her günümüzü, günümüzün gelişmiş silahları süslemekte... Ve o silahların neleri, nasıl yok edeceği ve doğacak umutsuzlukların, paranın gücü ve iştahı karşısında güme gideceği bir realite... Etrafımdaki insanlara bakıyorum, tüm bunlar olurken mutluluklar almış başını gidiyor. Artık insanları birde gelişen teknoloji vurdu ve on ikiden, kimi gelişmiş teknolojiyi ballandıra ballandıra anlatırken, kimilerine arabanın tekeri düşüyor. Oysa 'teker'i beş bin yıl öncesi bulan insanoğlu, ayağına bir ayak daha ilave etmiş oluyor. Çünkü teker insanoğlunun en büyük buluşlarından biri, bu gün binlerce marka tekerde hayatından oldukça memnun, üzerine takılan motorla bir günde binlerce kilometre yol alabiliyor. 

Arada sosyal medyanın içine düştük mü, hoca Nasrettin'in memleketinin ne hallere geldiğini görüp algılayabiliyoruz. Kırılgan bir zaman bizleri yarınlara ulaştırmaya çalışırken, yazımın başında ki tümceler geliyor akla, çoğu insan için yarın olmaya bilir. Çocuklukta birlikte doğduğum köyde top dahil vs.i oyunlarla koştuğumuz ve son seçimlerde tesadüfen, Karabük Milletvekili olan, Uzman Dr. Hüseyin Avni Aksoy, köye gelmiş, sosyal medyada bir kaç kişiyle fotoğrafını gördüm. Şöyle bir soru geldi aklıma, acaba sayın vekil, köyünde bir 'Müze' ve Kültür Sanat Merkezinden bir haber mi? İşte yarın öyle bir şey, uzatmaya gerek yok!


Bu yazı 2899 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım