12-10-2018 Recai DEMİRSÖZ

Doğa evrenin bize sunduğu en büyük nimettir,ama insanoğlu binlerce yıldır,kendilerini var eden koruyup kollayan doğaya karşı,son derece sorumsuz. Ne yazık ki Sanayi Devriminden sonra,doğaya atılan atıklar ve gökyüzüne bırakılan asitli dumanlar,son iki yüz yılda,üzerinde yaşadığımız gezegende hemen hemen her şeye alt üst etti...Kısaca salt yaşanabilir yerler hızla susuzluk ve tarımda verimsizliğe ve hava kirliğine yol alırken,elbette ileriye dönük yaşamda önemini yitirmektedir. Örneğin yaşadığım köyde,doğaya karşı bilgiye sahip olmayan,son insanlar diyeyem,sürekli eskiden her yerde sular vardı nidalarından vaz geçmiyor ve bilmiyor ki; küresel ısınma diye bir şey,yeryüzü ikilimini tam anlamıyla yok ederken,karalardaki su kaynaklarının hızla yok olmasının nedenini...Halen eski yad ediliyor.

 

Artık yeryüzünde gere dönüşümü olmayan çöpler dahi bir sorun haline geldi. Yine yaşadığım köydeki çöp sorununa gelince...Hafta da bir alınıyor 6 adet konteynerin çöpü...İlginç olan,bu 6 konteynerin daha bir hafta olmadan,çöple dolması ve insanların dışarıya bıraktıkları,çöpleri kedi ve köpeklerin yayması ve hoç olmayan görüntüler.Merrak ettiğim bu alınan çöplerin nereye gittiğidir.Sonuçta doğanın bir yerine boşaltılıyor.

 

Yine bundan böyle insanoğlu,aklı ve mantığı ile hareket etmediği bir süreç yaşamaktayız. Daha uygarlık denilen olguyu bilmeyen ve algılamayan,milyonlarca insan var,bir o kadarı da yaşama merhaba diyor. Dolasıyla,atarkil ve anarkil toplum,henüz kabuğunu kırabilmiş değil. Halen doğadaki yok olan şeylerin bir gün tekrargeleceğine inanıyor.Oysa kuruyan bir pınarın ve yitip giden bir insanın geri dönüşü varmıdır? İki yakaya bakan yaşadığım köyün,iki yakasında da, çay yatağı var,Araç Çayı kuzey,Soğanlı Çayı güney.Eğer iki yatak olmasa;şu anda bu ki çayın yakasındaki tüm köyler susuz. Pekiyi böyle giderse ilerde bu çay yataklarının suyununda yok olması,söz konusu değil mi? Kısaca hızla yitirdiğimiz ve kıymetini hiç mi hiç bilmediğimiz doğanın içinde,doğa ile başbaşayız..!

 


Bu yazı 3602 defa okunmuştur.Recai DEMİRSÖZ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım