14-08-2015 Serap Karaoğlu

Safranbolu’da günlük yayın yapan 12 yıllık gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yapmaktayım. Şehrin her meselesini olumlu veya olumsuz yönleri ile gazeteme haber yapar, yorumları ise siz okuyuculara bırakırız.

            Safranbolu’da ki çöp döküm sahası ve buranın kente verdiği zararları gazete sayfalarımdan onlarca kez okuyucularımla paylaştık. Sayısını ben bile bilmiyorum.  Gazetemde köşe yazısı yazarak bazı konularda eleştiri yapmak veya övmekte pek huyum değildir.

            Ancakkkkkkkk!.....

            Birkaç haftadır süre gelen Safranbolu çöplüğü meselesini artık kamuoyunun muhalefetten de dinlemesi gerektiği yönünde bir gereklilik oluştu. 2014 yerel seçimlerinde CHP’den belediye meclis üyesi seçildim ve halen de bu görevi sürdürmekteyim. İmar komisyonunda olduğum için ise konunun akıbetini size sağlıklı bir şekilde aktarmak istiyorum. Belediye başkanı Necdet Aksoy, bazı belediye meclis üyeleri benim projeme destek vermediler, red veya çekimser oy kullandılar ve ben bunda art niyet arıyorum diye beyanatta bulundu ve aynı sözleri AKP İlçe Başkanı Ahmet Güneş’te sarf etti.

            Gelelim zurnanın zırt dediği yere… Yani hedef gösterildiğimiz konuya;

Mayıs ayı belediye meclis toplantısının gündeminde yer alan ve şehir çöplüğünün bulunduğu alan ile ilgili plan değişikliği konusuna…

Yapılan plan değişikliği ile bu alan katı atık depolama tesisi olarak değiştirildi. Safranbolu CHP belediye meclisi üyesi olarak ise red verdiğim konu projenin yapılmasına değil, bu alanın planda katı atık depolama alanı olarak resmileşmesiydi. Zira mevcutta yeşil alan olan bu bölge neredeyse kentin ortasında kalan bir yerdi. Bir diğer konu ise Cüzzamlılar deresi olarak bilinen bölge maalesef çöp yığınları ile doldurulacaktı. İyi de çözüm ne derseniz, bu bölgenin ıslah edilmesi her Safranbolu’nun gönlünden geçen bir durumdur. Amma şehrin çöp sahasının başka yere kaydırılması gerektiği de herkesin kabul ettiği bir meseledir. Bizim buradaki duruşumuz Karabük’te ki katı atık alanında ki sorunun çözümlenmesidir.

Bu sadece Safranbolu’nun değil, tüm Karabük ve ilçelerinin ortak sorununu ortadan kaldırır. AK Parti Safranbolu belediye başkanına soruyorum;

“Madem bakanlık onaylı bir projeye ödenek alabiliyorsunuz Karabük’ün çöp sorununu temelden çözecek bir proje neden üretmiyorsunuz. Karabük Belediyesi ile istişare edilebilir. Taaa ayağımıza kadar gelmiş çevre bakanına durum anlatılabilirdi. Şimdi bu soruya vereceğiniz cevabı da biliyorum; ‘Karabük ilgilenseydi, bu benim sorunum mu, ben Safranbolu belediye başkanıyım’ diyeceksiniz…

            Karabük Belediyesi AK Parti belediyesi olsaydı da durum aynı olur muydu acaba? Konuyu çarpıtmayalım insanları da yanlış yönlendirmeyelim!..

            Biz çöp projesine karşı değiliz, olamayız da…

Bunu herkes böle bilsin Nokta ….

 

Mayıs 2015 belediye meclis toplantısında söz konusu gündem maddesine verdiğim red oyunun gerekçesi tutanaklarda bulunmaktadır. Bende sizlere aynen aktarıyorum;

“Karıt katı atık depolama sahası rehabilitasyon projesi komisyonumuzca incelenmiş olup, şehir çöplüğünün bulunduğu bu alan yaklaşık 30 yıldır kullanılmakta ve tarihi ve turistik şehir merkezine yakın olduğundan ve çöplüğün sürekli yanmasından doğan çevre kirliliği nedeni ile şehir çöplüğünün buradan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Yapılacak olan bu proje ile Cüzzamlılar vadisi dediğimiz vadinin doldurulması söz konusudur. Bu vadi aslında bir doğa harikası bölgedir. Şehir çöplüğünün rehabilite edilmesi ve daha sonra başka bir yere taşınması ile ilgili  çalışmalar yapılmalıdır. Bu nedenle kararım red yönündedir.

Serap Karaoğlu  (CHP Belediye Meclis Üyesi )


Bu yazı 3503 defa okunmuştur.Serap Karaoğlu Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.