11-10-2017 Yılmaz SAVAŞ

Dünya Miras şehrinin ensesinde farklı köylerden biri şehre yakın toprakları münbit (verimli) olmasına rağmen yaklaşık 50-70 sene Önce ziraat, Ve Meyvecilik sebzecilik Bağcılık olarak. 3000-4000 nüfusunu beslerken çalışkan nesilleri döneminde şimdilerde ise Demir Çeliğin Verdiği Sanayi ekmeğinden ötürü yazlık, kışlık, köyü olarak kullanılıyor. Karabük, Safranbolu’ya göç vermiş, bahçeler viran, tarlaları devirli olarak ekiliyor. Bahçeler, bağlar yok denecek kadar azalmış. Mesken kapıları bir hayli kapanmış, sosyal donatıları bitmiş, nüfus olarak 800-850 ye düşmüş. Eski hareketliliğini kaybetmiş. Çalışkan az yatanı ve hazır yiyeni çok. Piknik köy haline gelmiş. Ama yine de güzel mihrabı yerinde çalışılırsa her zaman bu topraklar karın doyurur, emeğin karşılığını verir. Her şeye rağmen güzel ve şirin bir köy 2 kıraathanesi, 3 marketi, fırını 3 camisi, sağlık ocağı, okulu, düğün ve toplantı salonu, yeterli su şebekesi asfalt yolu ve birçok çeşmeleri 2 sondaj kuyusu bulunan, sanki bir kasaba. Köylerini duyarlı olarak koruyan, geçmişten bu güne koruyan ve hizmetler alan, almaya devam eden köy ihtiyar heyetine ve muhtarlarına teşekkür ederim. Şimdi ise yaklaşık dört dönem muhtarlık yapan Ahmet Büyükdoğan’a ve ekibine teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Benim bildiğim 7 yıldır ulaşımı, suyu, yolu, her geçen yıl gelişmekte, yenilenmekte. Yeni gelen ve imkanı olan bireyler arsa alıyor, içerisine evler yapıp, organik bahçeler, seralar kurarken, şehir yapılanması köyümüze gelirken arsalar fiyatlanıyor, mevcut suları yetersiz kalıyor. Sıkıntı çekiyoruz, organik bahçelerimiz kuruyor, emeğimize yazık oluyor. Bu nedenle muhtarlık idaremiz buna bir çare bulmalı. Yeni arsa alacaklara su problemi düşünerek bağlantı yapılmamalı. Mevcut denge kollanmalı, yoksa bu sıkıntı devam eder. Muhtarlık yönetimi huzursuzluk çeker.
EN AZINDAN BELEDİYEYE GEÇENE KADAR
Bu benim görüşüm tabii ki bunun da sıkıntıları olacaktır. Her neyse biz gelelim yeni hizmetlere.
2016 da ihale edilen 2017 nisanında başlayan içme suyu şebekesi yenilenmesi ve kanalizasyon yenileme çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda, 2 adet sondaj kuyu arasındaki terfi hattı değiştirildi. Ana depo 500 tonluk olup Çay Mahallesi ile arasındaki 75 m3  isale hattı depolar arası bağlantılar yapıldı. Merkez ve bağlantılar hattı 25km. Boru döşenerek gelecekte 50-100 yıl su sorunu giderilmiş oluyor. Yeni sisteme uygun daha sıhhatli sağlıklı hale getirilmiştir. Köyümüz halkına hayırlı olsun.
Yine yaklaşık 13 bin metre kanalizasyon hattı yenilenerek değiştirilip yerine deşarj paket arıtma tesisi yapılarak tortusu gübre suyu ise sulamada kullanılabilecek. Yine artık sular doğaya uygun hale getirildi. Bu işlem 20m boyunda 3m yük tanklarda damıtılıyor.
Şimdi ise çalışmalar devam ederek köy giriş-çıkış yolları ve köy meydanı 10 bin metre kilit parke ile dizayn edilerek günümüzde ve gelecekte görsel ve işlev olarak hizmet verecek.
Tüm bunların maliyetleri iller bankası ödenekli hibe kredisiyle yapılıyor. Kontrol ve sorumlusu deneticiliği özel idare personeli ve yetkili müh ve teknisyenler tarafından takip edilerek gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 8 ay gibi bir zamanda 12-2017 de tamamlanacak. Bahsettiğimiz bu hizmetleri üstlenici müteahhit Ayrancıoğlu firmasına ve elemanlarına, onlarla birlikte mesaisini harcayan, aralıksız denetim ve kontrolünü yapan özel idare elemanlarına da teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
GELELİM BU GÜZEL HİZMETLERİN YORUMUNA
Ağlamayan çocuğa meme verilmez. Peşini sürmezsek iş görülmez. Atanmış ve seçilmişlerin sıkıştırmaz iseniz hizmet ve yatırım kısa vadede gelmez. Bu minval üzere köyümüz muhtarı ve ekibi bu konuda çok çalıştılar, kapılarını aşındırdılar. İşlerini takip ettiler, başardılar. Ama çok yoruldular, biliyorum, görüyorum… Kendilerine idareciliğin zor olduğunu bilen duyarlı vatandaş olarak bütün emeği geçenlere başta muhtarımız A. Büyüközdemir olarak gönülden teşekkür ediyor, devletime ilgili kurumlarımıza yerelden merkeze tüm siyasi ve bürokratlarımıza saygılarımla. Her nimetin bir külfeti vardır. Biz de külfetini susuzluk olarak çektik. İnşallah uzun yıllar susuzluk bedeli çekmeyiz. Devletimiz var olsun. İyi niyetli yöneticilerimiz sağ olsun. Hoşça kalın, dostça kalın…

lanlarımızın dışında ama benim bir tane yetkim, benim bir tane işim yalnız yol, kaldırım yapmak, su götürmek, park yapmak değil. Gelecek kuşakların, gelecek nesillerinde daha iyi şartlarda yaşamasını sağlamak da benim görevim. Bununla ilgili mücadelem sonuna kadar devam edecek. Bir yıl içerisinde Kardemir’in bacalarının bir tanesinden duman çıkmayacak. Arkadaşlar kasti olarak şöyle sorular soruyorlar; “Karabük Demir Çelik’te kapatılsın mı?”.

 


Bu yazı 6209 defa okunmuştur.Yılmaz SAVAŞ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım