31-08-2018 Yılmaz SAVAŞ

Daha öncede yazmıştım. Toprakları verimli nimetleri bereketli, hizmetleri bol ve kesintisiz.

Suyu, yolu, servisi, kanalizasyonu, konum olarak coğrafi güzelliği olan ilçeye 6 km. mesafede bulunan yeterli. camisi, marketi, okulu, krathanesi, düğün salonu, sağlık ocağı, üç adet otel ve kafeteryası yağlı değirmeni ve köy sofrası olarak yeterli sosyal tesisleri ve pastanesi, engelliler tesisleri ile köyler üstü bir köy Yazıköy. Yeni gelen doğal gaz enerjisi ile taçlı bir köy umarım kısa zamanda evlere dağılarak. Dumansız bir ısınma ve pişirme nimetine kavuşacağız, 20-30 seneye varmaz. Şehir merkezi olur ve İstanbul’un Bakırköyü, Yeşil köyü, Polenez köyü, Çengel köyü gibi ilelebet ismini üzerinde taşıyacaktır. Belki biz göremeyiz ama geriden gelen nesiller yaşayacaktır.

Bizim köyümüz yakışır gelecek nesillere hayırlı olsun. 2017 yılında kurulan Yazıköy Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Deniz Bey ve yönetiminde görev alan azimli, çalışkan, köyünü seven, gençler Muhtar Ahmet  Büyük Özdemir ve İhtiyar heyetiyle sırt sırta, el ele vererek köylülerinin duyarlıların destekleri ile vira bismillah diyerek evvela içerisi geçmiş kültür mimarına uygun ahşap dekorasyonlu, duvarlarında 100 yıla varan lakaplar. İsimler ve muhtarların resimleriyle anıları tazelediler ahde vefaya sahip çıkarak hem köy halkına hem de kendilerine ofis olarak kullanılacak.

Kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını dilerim. Yine keşkek ikramı, Ramaz iftarı ve kabristan temizliği gibi hizmetlerle göz dolduruyorlar, bayram içerisinde açtıkları Yazıköy’de geçmişte yaşamışlar ve günümüzde yaşayan kardeşlerimizin siyah beyaz fotoğraflarını köy halkının da desteği ile geçmişi günümle ve gelecekle gözler önüne seren zoru başararak resim sergisi açarak hem anılarını tazelediler hem de ahde vefaya sahip çıktılar. Güzel korunursa o fotoğraf tabloları gelecek nesillere hatıra kalacak ve onlara ışık tutacaktır.

Muhtarımıza ve Deniz beylere sesleniyorum Yazıköy varsıllarından birinin 1 mekan hibe alarak fotoğraf müzesi olarak ve diğer materyallerle zenginleştirilerek sürekli açık tutulması yine köyümüzde bulunan papaz evinin, hamamın, kilisenin devletten restorasyon hibe yardımları ve varsılların takviyeleri ile mutlaka turizme açılması arzu ediyorum. Köyde ekonomisi makro olan aile ve bireylerin Ahşap konaklarını restore ederek konak turizmine açmalarını diliyorum.

Köyümüzde köyler arası güreş, futbol turnuvaları yapmak gerekir. Bunlar geçmişte kurulan mahyalar hayata geçirilerek gelenek, görenek, örf ve adet kültürleri yaşatılacaktır diyor. Muhtarımıza Der. Başkanımıza teşekkür ediyor. Tüm köy halkımıza saygılar sunuyorum.

 


Bu yazı 1926 defa okunmuştur.Yılmaz SAVAŞ Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Sadri Artunç Caddesi Trafiğe Kapatılsın Mı?

Evet
Hayır
Kararsızım