Bu haber :30/04/2022 17:36 Tarihinde Eklendi 333 Kez Okundu

Safranbolu bayramı "dolu dolu" geçirecek

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık geçmişe sahip Karabük'ün Safranbolu ilçesi Ramazan Bayramını dolu dolu geçirecek.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğinde konaklamak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

"Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent" arasında gösterilen ilçe, yabancı turistlerin yanı sıra başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak'tan olmak üzere yurt içinden de çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş, 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş konak, pansiyon ve otellerde rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor.

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, AA muhabirine, salgın sonrası özledikleri tabloya geri döndüklerini ve misafirlerin ilçeye akın etmeye başladığını söyledi. Bayram tatili için ilçede rezervasyonların tamamlandığını aktaran Türköz, "Otel, pansiyon ve konak sahipleriyle görüşüyoruz. Doluluk oranları bayramın birinci gününden itibaren yüzde 100. Çok mutlu olduk. Safranbolu, Batı Karadeniz'in turizm incisi." dedi.

Türköz, bayrama yönelik hazırlıkların tamamlandığını belirterek, misafirleri en iyi şekilde ağırlayıp, ilçeden mutlu göndereceklerini kaydetti.