Bu haber :27/07/2020 14:56 Tarihinde Eklendi 2429 Kez Okundu

150 Yıllık Tarihi Konakta Yangın

Safranbolu da yaklaşık 150 yıllık 3 katlı iki tarihi konakta yangın çıktı.

Eski Çarşı mevkisinde bulunan ve otel olarak kullanılan 3 katlı tarihi konakta henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın başladı. 

Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen Safranbolu ve Karabük belediyeleri, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı itfaiye ekipleri, yangına müdahale etti. 

Kısa sürede bütün konağı saran alevler bitişikte bulunan yine 3 katlı konağa da sıçradı. 

İçeriden patlama sesleri de gelen yangında otelde kalanlar ile çalışanlar tahliye edildi. 

Osman Şenol ve Ali ile Orhan Demirci kardeşlere ait olduğu belirlenen ve ilçede Bakırcılar ile Akça Ahmetler evleri olarak bilinen konaklar ve müştemilatlardaki yangın, soğutma çalışmaları da tamamlanarak tamamen söndürüldü. 

İtfaiye ve polis ekipleri, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlattı.

Müdahalenin ardından kontrol altına alınan yangında, iki tarihi konak ile konaklara ait müştemilatlar kullanılamaz hale geldi.

Osman Şenol ve Ali ile Orhan Demirci kardeşlere ait olduğu belirlenen konaklarda soğutma çalışması başlatı.

Ekiplerin çalışması sonucu yangın söndürüldü.

Olay yerine Karabük Valisi Fuat Gürel, Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ ve Safranbolu Belediye Başkan Vekili Serap Karaoğlu'da gelerek yetkililerden bilgi aldı. 

- "Otelde 3 müşteri varmış hemen tahliye edildi"

Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi iki konağın henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yandığını söyledi.

Yangında can kaybının olmadığı bilgisini veren Gürel, "Safranbolu dünya mirası bir kentimiz. Tarihi bölgede iki konağımız yangında büyük hasar gördü. İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. Tarihi kent olması nedeni ile sokakları dar ve müdahale güçleşiyor. Arkadan müdahale edilemedi, ön taraftan müdahale yapılabildi. O nedenle zaman ile alakalı sorunlar yaşandı. İki binada soğutma çalışmaları devam ediyor başka konağa sıçramaması için çalışılıyor. Otelde 3 müşteri varmış hemen tahliye edildi." diye konuştu.

Yangının mutfak bölümünde çıkmış olabileceğinin söylendiğini ancak kesin nedenin yarın belli olacağını aktaran Gürel, Safranbolu evlerinin çok değerli olduğunu kaydetti.