Bu Yazı :16/03/2020 13:51 Tarihinde Eklendi 2920 Kez Okundu

CO.RO.NA...

Elimin altındaki,İngilizce sözlüğe baktım,yazılışı co.ro.na...Güneysel,Taç Takımyıldızı demekmiş...Oysa o 'Taç' ki şu anda neredeyse yeryüzüne kelepçe vurdu. Kaldı ki 21 yüzyılda insanoğlu,büyük bir savaşın korkusundan endişe ederken,asıl endişe başka şekilde geldi.Zamanı hoyratça harcayanlar artık iyi düşünsünler. Ölüm bir kavram değildir.Bir canlının sonudur. İnsanoğlunun öteden beri çektiği acılar ise,bir boyun borcu değil,doğal felaketlerin dışında,insanın insan üzerinde kurduğu acımasız baskıdır.
 
Bundan böyle yaşadığımız çağla inatlaşmak,arkana büyük güç alarak o çağı yerle bir etme devri bitti...Bir burjuvazi zengini şöyle diyor. 'Her şeyin tadı kaçtı' Her şeyin tadını ben ve bir başkası kaçırmadı.Sizler kaçırdınız.Yeryüzünde insanlık üzerine tüm argümanları oynadınız.Birileri acı çekerken gülerek seyrettinin veya hiç mi hiç umarsamadınız.Bir Anadolu türküsü şöyle der. 'Zenginimiz bedel verir/Askerimiz fakirdendir.' Etrafınızda canı yanmış anaları babaları hiç gördünüz mü ?Sanmıyorum.
 
Korkmayın zenginler 'Ölüm her kesi eşit kılar' der Roma'lı filozof Senaca...Ölüm ki hepimizi eşit kılacaktır. Belki sizlerin modren mezarları olurken,bizim baş ucumuza sadece bir taş dahi dikilmeyecektir kim bilir...Olsun 'Acayı bal eyledik' biz yoksullar. Çünkü okumak istedik karşımıza yoksulluk çıktı...Ağzımızınan kuş tutusak da yaranamadık. Yemenlerde,Balkanlarda,Kafkaslarda yitip giden bizler oldu,ya da bizden bir parçamız kaldı oralarda.Bizler ki küçük şeylerde aradık mutluluğumuzu,bazen kuru soğan,bazen kuru bir dilim ekmek,ama biz olmayı başardık,çilde yatağımızda yatarken.Bu yeryüzü bizlere çok şey borçlu,çünkü koskoca yeryüzünü yaşanabilir kalması için elimizden geleni yaptık.Aslında hiç bir şeyin tadı kaçmadı,sizler kaçırdınız ve her gün insanları öldüren o virüsü 'Taç' olarak vasıflandırsanız da,artık gezegen eski gezegen değil.Yorgun ve bitkin,ama hayat vermeye devam ediyor.