Bu Yazı :30/03/2020 12:08 Tarihinde Eklendi 2998 Kez Okundu

CO.RO.NA VE ÜLKELER...

Televizyon,görsel haberleri açtığımızda, söz konusu virüs 195 ülkeye yayılmış konumda...Fakat bu güne kadar nasıl yayıldığı hakkında ne bir bilgi var nede şu şekilde yayılmıştır diye,her hangi bir demeç.Pekiyi bu virüs,daha önceden yayılmış olup,Çin'de ölümler vuku bulunca mı,sözü edilen 195 ülke,bizde de var demek zorunda kaldı.
 
Hafızımı yokladım,yeryüzünde resmi 193 ülke var.Bilinen ülke sayısı ise 236...192 ülke BM'e göre egemen kabul edilmiştir,ama nasıl egemense! Çünkü bu ülkelerin emperyalizm haricinde hemen tamamı,egemen güçlerin kıskacı altında olup ,egemen güçlerin dediğini yapmak zorunda kalıyor.Savaşları egemen güçler çıkarırken, egemen güçlerin icat ettiği savaşlarda yine acı çeken, bağımlı altında olan ülkelerdir.Kısaca gelişememiş ülkeler,hemen hemen tam anlamı ile egemen güçlerin ablukası altında yaşamaktadır.
 
Tüm bunlar olurken,bir virüs yeryüzünde her şeyi eşit kıldı.Eşit derken başta ölümleri...Şu anda başta Avrupa kıtası ,artık virüsü dizginleyemez konuma gelirken,güneş batmayan ülke kabuil edilen,Büyük-Birtanya'da kraliyet ailesine de virüs bulaşmış konumda.Kısaca insanoğlu olarak etmediğimizi bırakmadığımız gezegen,öç mü alıyor;dahası insanlığın sonunu mu getirdi.Çünkü insan dışında diğer canlılar bu olup bitenlerden bir haber değil,ama bizler en ufak haberi dahi kaçırmamaya çalışıyoruz. Yaşam alanımızra doğruların ne kadar ön plana çıktığı ise bir realite...Siyaset her zaman olduğu gibi,kendi yalan vurgularından yola çıksa da,yaşamsal realite ortada...
 
Yaşamın bir kereye mahsus olduğu şu evrende, bundan böyle yaşam alanları dar bir alana sıkışmış konumda. Nedeni her kes biliyor ki,ölüm realitesi bir şaka değildir. Paranın ve eşyanın tabiatı ile salt insanlığı,dar bir alan sıkıştırmanın,nasıl bir şey olduğunu,para ile güreşenler daha net görmeye başladı. Çünkü artık üzerinde yaşadığımız mucize gezegen,hızla mucizeliğini yitirmektedir. Çünkü salt insan aklı sürekli,yok olmayı pompalamıştır. ürettiği teknoloji denilen şeyin dahi insanları nasıl etkilediği ve de insanlıktan uzaklaştırdığı gerçeği,tüm çıplaklığı ile önümüzde durmaktadır.Kısaca bundan böyle yeryüzündeki tüm ülkelerin konumu iç açıcı değil...Artık sahilleriniz ve denizleriniz sizin olmaktan ötede...Yoksulluğu çekenlerin ,zaten kayıp edecekleri hiç bir şeyleri yok!