Bu Yazı :28/04/2020 12:16 Tarihinde Eklendi 3059 Kez Okundu

UMUTLARIN ÖLÜMÜ...

Umut,yeryüzünde sadece insan denilen canlıda vardır. Şair Nazım 'umutsuz Yaşanmıyor'derken,bir yanda umuta vurgu yapmayı ve yıllarca çektiği zindanları dahi umuta çevirmesi boşuna değildir. Yaşar Kemal şöyle der Nazım için 'o ki yolumuzdaki karaçalıları bir bir kaldırdı.O olmasaydı biz olmazdık' Kısaca insanoğlu bir yandan kendi karanlığını kendi yaratırken,yarını düşünmez,yarını düşünenleri ise sürekli tökezletir.
 
İnsanoğlu 2020'ye gireli şurada dört ay oldu,artık birbirine dokunmak şöyle durusun,artık birbirine uzaktan bakar hale geldi.Herkes sosyal medyaya uzun uzun yazmaya başladı.Günlük ulusal gazeteler artık traj olarak hızla aşağıya düşerken ve kimileri 40 bilimedin 50 yıl sonra kapanırken,sosyal medya insanların derdine ilaç ve merhem oldu.
 
Sosyal Medyada her gün yeni haberler ve insanların yüzyıllardır yot etmeye çalıştığı doğadaki değişimler bir bir yazılıyor.Gemi trafiğinin azalması ile Marmara Denizinde görünen Yunus balıkları ve uzun süredir üzerinde insanların dolaşmamsı ile Denizli,Pamukkale Traverterlerinin eskisi gibi bezlaşması ve doğanın yeniden hayat bulmasından söz edilirken,insanın aklına sürekli kesilen ormanlar ve önüne geçilmeyen orman yangınları geliyor ister istemez.İnsanın doğa ile alıp veremedikleri ne?sorusu akla gelirken,kirlettiğimiz ozan tabakası,eskisi gibi binler uçağın bıraktığı gazlardan ve otoyollarda seyreden araçların bıraktığı gazlardan arınmış vaziyette,ama nereye kadar.Bundan sonra yeryüzü nasıl şekil alacak asıl sorun burda,bundan sonra dahada mı hızla yok edilecek yeryüzü ve paranın gücü tüm değerleri silip süpürecek mi?
 
Aslında şu sıralar tüm 'Umutların Ölümünü 'yaşıyor gibiyiz.İnsan olarak bir yerlere hapis olduk.Kendimizce yaşamayı öğrendik.Ülke olarak virüsten geneç ölümlerin en fazla olduğu ülkeler konumundayız.Virüs önüne kattığını silip süpürüyor. Oysa insanoğlu insan olabilseyidi,elbette tüm bunlar olmazdı.Çünkü virüsler ki yeryüzünde adeta devleşmiş imparatorlukları dahi çökertmiş.14 yüzyıl ve 18 yüzyıl arası dünyada,sadece 'kara veba'dan 200 milyona yakın insan yaşamını yitirirken,imparatorluklarında sonunu getirmiştir.Çünkü insanoğlu acı reçeteleri sürekli kendisi hazırlamıştır.