Bu Yazı :11/03/2020 11:45 Tarihinde Eklendi 3064 Kez Okundu

YALNIZLIĞI ADIMLAMAK...

Bazen sürekli yaşadığım köyümde kendimi doğaya bırakıyorum.Bu yürüyüşler bazen 3-4 saati buluyor.Bu kez doğuya doğru yürüdüm.Bir saatlik yolculuktan sonra,sınır komşumuz,eski adıyla Sarıyan ve 1965 senesinde bizim köyle birlikte ismi değiştirilen,Gündoğan Köyünün kuzeyine ulaşıyorum. Beş on dakika köyün oldukça yüksek kayalıklarından,Gündoğan Köyünü izliyorum.Halen burada hayvancılık var ve tarlalar ekiliyor. Gündoğan Köyünün doğusunda,Kastamonu,Araç İlçesi köylerinin büyük bölümü görülebiliyor.Bu köylerin Soğanlıçay,sırtlarında güneyinde Karabük ili Ovacık ilçesi köyleri görünüyor.Daha sonra biraz yürüdükten sonra,bu kez Araççayı vadisi görünüyor.Araç ilçesinin o vadideki köyleri. En sevdiğim köylerden biri,Vakıf Köyü...Nedeni,neredeyse köydeki tüm tarlalar ekili...babamın anlatımı ile bu köyün arazisini o yılların padişahı vakfettiği için adını burdan alıyor.İlerisinde Kayaboğazı mevkii,Araççayı, dev bir kayalığı ortadan ikiye ayırıp kendisine,boğaz şeklinde yol açmış ve bu yüzden o belgenini adı Kayaboğazı ve burda yine 93 harbinden sonra buraya yerleşmiş,Garnabat Muhacirlerinin olduğu, adınıda Muhacirler olarak alan bir köy. Yine Karabük,Eflani'ye doğru uzanan alan bu alanlara yerleşmiş, bir yığın dağ köyleri...Karabüzey, Zirze, Kızılören ve bir çok Araç ilçesi köyleri.
 
Daha sonra, aynı zamanda Ovacık ilçesinin bu bölümdeki yolunuda teşkil eden, 'Bek' denilen istikametten sola doğru yürüyorum.Bu kez kuşbakışı... Toprakcuma...Toprakcuma adını eskiden burdan alınan bağ toprağı çağrışımından alıyor.Beyaz bir toprak olan,toprak üzüm şırası kaynatıldıktan sonra,pekmez tavasına,sözü edilen toprak ilave edilir ve ilave edilen toprak pekmezdeki acıyı alır,dahada lezzetli olmasını sağlar.O günleri yaşadığım için bilirim.
 
Toprakcuma,bir zamanlar cuma günleri büyük bir pazırında kurulduğu yerdi.60 yıllarda o kadar canlıydı ki,cuma günleri kurulan bu pazarda iğne atsan yere düşmezdi.Hatta bama hatırlıyor.Cumhuriyet kurulduktan sonra bir süre,belediye dahi olmuş ve ilk belediye başkanıda,aslen Ilbarıt'lı olan,Mustafa Efendiymiş. Şimdi ise geriye bir dükkan kalmış o hizmet veriyor.Hatta Kastamonu,yolu Toprakcuma'nın içinden geçerdi ve istanbul'a gidiecekler için,Kastamonu istikametinden gelen otobüslere bilet kesilirdi.Solu takip ederek yürüyorum,Toprakcumu'dan sonra Memikli,Sarıahmetli,Davutobası ve Akören köylerini,araççayının kuzey sırtlarında rahatlıkla görebiliyorum ve köyüme dönüyorum.